zaprasza do korzystania z bogatego zbioru książek religijnych dla dorosłych i dzieci:

   
   
   
 Czwartek godz. 16.00 - 18.00
Piątek
 godz. 14.00 - 18.00

 

Wejście od parkingu (pomieszczenie obok byłej tymczasowej kaplicy).

Biblioteka posiada bogaty księgozbiór z zakresu nauk o Biblii, historii Kościoła, teologii duchowości, dogmatycznej i moralnej. W zbiorach bibliotecznych dostępne są również dzieła monograficzne dotyczące życia i działalności świętych i papieży. W księgozbiorze znajdują się również takie dziedziny jak: powieść obyczajowa, poezja liryczna, filozofia, etyka i historia.

Kontakt 81 525 88 31 wew. 39

Regulamin biblioteki

 

Biblioteka posiada 10 000 woluminów z zakresu nauk o Biblii, historii Kościoła, teologii duchowości dogmatycznej i moralnej. W zbiorach bibliotecznych dostępne są również dzieła monograficzne dotyczące życia i działalności świętych i papieży. Posiadamy powieść obyczajową polską i obcą, poezję liryczną a także książki z dziedziny filozofii, etyki, psychologii i historii. Literatura dziecięca i młodzieżowa w naszych zbiorach to: lektury, bajki, opowiadania, łamigłówki, komiksy.

Wyselekcjonowane działy takie jak:
- Wielcy Ludzie Kościoła;
- Nowości;
- Jan Paweł II;
- Polecamy książki;
- Modlitewniki;
pomagają w znalezieniu literatury zgodnej z zainteresowaniami i zapoznaniem się z najnowszymi książkami naszej biblioteki.

 Książki godne polecenia:

 

Wykład zamieszczony w książce ukazuje credo chrześcijańskie i jednocześnie naświetla najważniejsze postanowienia Soboru Watykańskiego II wobec potrzeb teraźniejszości i przyszłości.

 

Image00013

Szczęśliwy mąż i ojciec trójki dzieci ulega wypadkowi samochodowemu, w którym doznaje częściowego uszkodzenia rdzenia kręgowego.
Opowiedziana historia jest świadectwem wielkiego załamania, a także nadziei zaufania Bogu w obliczu życiowej tragedii.
Image00012

W tej książce można znaleźć wiele historii, opowiadań, które wychowawcy, opiekunowie, rodzice mogą wykorzystać, odpowiadając na pytania o świat i Boga stawiane przez dzieci.

 

Image00015

W zbiorach archiwalnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie znajduje się jeden z najwcześniejszych rękopisów ks. Karola Wojtyły. Stanowi on zbiór katechez wygłoszonych w ramach duszpasterstwa akademickiego w latach 1949-51 w Kościele św. Floriana. Opublikowane teksty są reminiscencją tych spotkań a także mogą stanowić wprowadzenie do encykliki Ojca Świętego ?Fides et ratio".
Image00019

Ks. Józef Augustyn SJ jest autorem wielu książek i artykułów poświęconych problematyce życia duchowego. Książka jest zapisem cieszącej się dużą popularnością sesji na temat rachunku sumienia, którą wielokrotnie organizowano w Domu Rekolekcyjnym Księży Jezuitów w Częstochowie.
Image00017

Jan Bodziszek ? perkusista zespołu Skaldowie a także innych formacji muzycznych. Książka ?Do nieba idzie się..." to ciekawe myśli i sentencje wybrane z rodzinnych zapisków autora.

 

Image00023

Jan Bodziszek ? perkusista zespołu Skaldowie a także innych formacji muzycznych. Książka ?Do nieba idzie się..." to ciekawe myśli i sentencje wybrane z rodzinnych zapisków autora.
Image00022

Zbiór wierszy o tematyce eucharystycznej od XV w. do czasów współczesnych.

?Uwielbiam cię, blade światło pszennego chleba,
w którym wieczność na chwilę zamieszka,
podpływając do naszego brzegu
tajemną ścieżką."

Karol Wojtyła
?Z Pieśni o Bogu ukrytym"

Image00004

Jan Bernard Szlaga- polski biskup rzymskokatolicki, profesor nauk teologicznych, zm.25 kwietnia 2012 roku. Książka "Reportażu stamtąd nie będzie" jest zapisem rozmów prowadzonych przez Marzenę Burczycką -Woźniak z wybitnym polskim biblistą, biskupem pelplińskim. Pytania o życie pozagrobowe, o sens istnienia i cierpienia stawiane są w każdej epoce. 14 rozmów zamieszczonych w książce, adresowanych jest do osób, które lubią pytać. Poruszamy się wśród problemów i pytań dotyczących zmartwychwstania, miłości czy samotności. Bp. Szlaga w swoich odpowiedziach przywołuje przykłady z Biblii, z dzieł filozoficznych, literackich i filmowych. Świadczą one o jego ogromnej erudycji. Zapoczątkowane w latach 90-tych dialogi opublikowane były w prasie katolickiej ciesząc się dużym zainteresowaniem.
Image00005

Autorka jest historykiem sztuki, zatrudnionym w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z polska sztuką nowożytną. Książka jest przewodnikiem po cyklu obrazów znajdujących się głównie w stallach kościoła. Cykl składa się z 17 obrazów przedstawiających wybrane fragmenty z życia św. Brygidy, jej wizje, a także osoby z jej najbliższej rodziny. Układ obrazów ma chronologiczny charakter, pozwalający prześledzić zmienne koleje losu św. Brygidy.Wszystkie obrazy zostały namalowane w pierwszej połowie XVII wieku bezpośrednio na desce, bez płótna, i umieszczone na stallach. Celem publikacji jest ułatwienie osobom odwiedzającym kościół zrozumienie znajdujących się tam wizerunków świętej, którą dawniej znała cała chrześcijańska Europa.
brygida

Kim jest Duch Święty? Jakie są jego relacje z Bogiem Ojcem i Panem Jezusem? Jak działa Duch Święty i czy ma wpływ na nasze życie? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiada autor tej niewielkiej lecz bogatej w informacje książki.
Image00021

Album przedstawia życie Teresy Martin, znanej jako święta Teresa od Dzieciątka Jezus, lub nazwy miasta, gdzie żyła i zmarła, Terenia z Lisieux.
Album zawiera barwne ilustracje i zdjęcia.
Image00016

Mieczysław Albert Maria Krąpiec OP- dominikanin, filozof, tomista, teolog, wieloletni rektor i profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Image00011

Napisana przez nauczycielkę i katechetkę książeczka, przeznaczona jest dla młodszych dzieci( 5-8 lat). To niewielki zbiór modlitw zarówno Jezusa jak i tych, które ułożyły dzieci. Może być pomocna w wychowaniu w wierze dla wszystkich rodzin chrześcijańskich.
Image00007

Książka powstała w związku z jubileuszem 600-lecia rozpoczęcia budowy Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie wraz z klasztorem, ufundowanego przez króla Władysława Jagiełłę jako wotum dziękczynne za zwycięstwo nad Krzyżakami pod Grunwaldem oraz w związku z zakończeniem prac konserwatorskich i renowacyjnych prowadzonych w kościele w latach 2011-2012.

Pierwszy rozdział książki poświęcony jest przybliżeniu historii kościoła, drugi poświęcono architekturze kościoła i jej historycznym przemianom, w trzecim rozdziale podsumowano efekty konserwacji. Objęła ona kaplicę Grunwaldzką, Sanktuarium św. Brygidy, Lubelskie Sanktuarium Pamięci Narodowej oraz wieżę kościoła z chórem (ekspozycja historyczna, numizmatyczna i archeologiczna).

Całość książki uzupełniają zdjęcia dokumentujące stan kościoła przed renowacją, prace konserwatorów i renowacyjne w latach 2011-2012 oraz ukazujące stan kościoła w chwili obecnej.

Image00003

Włoska dziennikarka i pisarka Mariapia Bonanate, próbuje odczytać Ewangelię sercem kobiety. Miriam- bohaterka powieści to kobieta, której nie znajdziemy na kartach Nowego Testamentu, a której los autorka wiąże z losami Jezusa i Maryi.
Autorka ukazuje wrażliwość kobiecą i odmienny sposób postrzegania a także przeżywania zarówno świata jak i Boga. Powieść została oddana do druku 10 lipca 1995 roku, w dniu, w którym Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił ?List otwarty do kobiet całego świata".
Image00020

Autor prezentuje duchowe sylwetki sławnych ludzi z dziedziny literatury np. Kochanowskiego, Mickiewicza, Staffa, Balzaka, muzyki np. Bacha, Chopina, Paderewskiego i wojskowości np. Żółkiewskiego, Bema, Kościuszki.
Oprócz wymienionych opisani są także wielcy ludzie Kościoła np. Jan Paweł II.
Image00006

Gdybyśmy przyjęli wobec Marty Robin kryteria ?jakości życia" w obowiązującym świecie, byłyby one bliskie zeru. Chora kobieta pozbawiona była wszystkich przyjemności, jakimi cieszyć się może człowiek. Nie czerpała radości  ani z jedzenia, ani ze snu czy pracy, nie oglądała pięknych widoków, a do tego każdy jej dzień naznaczony był dokuczliwym cierpieniem fizycznym. Marta pomimo to czuła się szczęśliwa, dawała również pociechę i nadzieję wszystkim, którzy odwiedzali ją w Chateauneuf de Galaure.

Oblicza się, że leżąc unieruchomiona przyjęła ponad 100 tysięcy gości. Posiadała dary jasnowidzenia i proroctwa. Sparaliżowana i niewidoma kobieta, która przez kilkadziesiąt lat nie opuszczała swego pokoju, zainicjowała budowę 3 szkół, założyła również Ogniska Miłości- katolickie wspólnoty, które działają do dziś w kilkudziesięciu krajach świata. Ich charyzmatem jest życie w duchu pierwszych chrześcijan.

Image00010

Młoda, piękna i zdrowa dziewczyna, pełna entuzjazmu i  zaangażowania w Ruch Focolari nagle zapada w ciężką i nieuleczalna chorobę. Nowotwór kości odczytuje jako dar od Boga, co charakteryzują jej słowa: ?Jeśli Ty tego chcesz, Jezu, ja także tego pragnę."

Sposób w jaki znosiła cierpienie, altruizm i poświęcenie swego cierpienia wpłynęły na opinię świętości, którą zyskała w chwili śmierci. 25 września 2010 roku w sanktuarium Matki Bożej Miłości pod  Rzymem została ogłoszona błogosławioną.

Image00008

Autor monografii jest od wielu lat związany z funkcjonowaniem i działalnością Kościoła. W ostatnich latach jest współorganizatorem uroczystości patriotyczno- religijnych organizowanych z okazji świąt państwowych i obchodów rocznicowych.

W pracy ukazano genezę świątyni, jej wielowiekowe tradycje oraz zróżnicowane funkcje jakie spełniała w przeszłości i pełni nadal, dzięki zaangażowaniu rektorów kościoła, współpracujących z nimi kapłanów i rzeszy osób świeckich. Uzupełnieniem treści są liczne fotografie najcenniejszych fragmentów kościoła i znajdujących się w nich obiektów sakralnych, tablic pamiątkowych i epitafijnych oraz innych symboli, dotyczących historii narodu i państwa polskiego i tragicznych losów jego obrońców.
obraz1

Autor Zakonnik Braci Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel poszukując odpowiedzi na pytanie nurtujące wielu ludzi: co jest najważniejsze w drodze do Boga? Kieruje nas do pism św. Teresy z Lisieux i jej fascynacji zawierzeniem Bogu.

?Jeśli nie stać nas na to, by chwycić się ręki Boga, to czyją dłoń wybierzemy??

1

Przedstawiony wybór modlitw, podzielony jest na siedem części, zawiera min.:

Modlitwy Pisma Świętego, Modlitwy Świętych, Modlitwy Poetów, Modlitwy dzieci i młodzieży. Celem tym jest ? ukazanie różnorodnego poziomu i formy modlitwy

1

Wiedzę o aniołach czerpiemy z Pisma Świętego, Starego i Nowego Testamentu, z objawień z udzielanych świętym. Wiarę w istnienie Aniołów Kościół Święty ujął w dogmat, który został wyrażony przez Czwarty Sobór Laterański. Wiara w anioły łączy się z najważniejszymi tajemnicami, prawdami i całym życiem Chrystusowego Kościoła. Ta niewielka publikacja jest zbiorem świadectw i przykładów wziętych z życia ludzi, którzy otrzymali cudowne wsparcie i pomoc Aniołów
1

Święty Jan Od Krzyża urodził się w 1542 roku, zmarł w 1591 ? ogłoszony świętym w 1726 roku. Bieda i cierpienie z jego wczesnych lat dzieciństwa oraz prostota i surowość zakonnego życia spowodowały, że z wielka mocą podkreśla potrzebę kroczenia drogą krzyża. Jego wiersze przepełnione niezwykłym liryzmem pisane pod wpływem biblijnej ?Pieśni Nad Pieśniami?, używają języka ludzkiej miłości aby opisać związek między Bogiem a ludzką duszą. Nauka Świętego Jana Od Krzyża jest wynikiem doświadczenia życia w wspólnocie. Proponowana pozycja to fragmenty tekstów Świętego Jana Od Krzyża.
1

Zbiór kazań wygłoszonych przez Karola Wojtyłę w Kalwarii Zebrzydowskiej miejscu szczególnego kultu Polaków.
1

Publikacja stanowi cenną pozycję dla wszystkich, którzy pragną głębiej poznać świat aniołów. Zawiera modlitwy i nabożeństwa do świętych Aniołów. Ponadto została zamieszczona poezja o Aniołach F. Karpińskiego, J. Miltona, A. Mickiewicza, A. Asnyka i innych.
1

Ta niewielka książeczka jest zbiorem krótkich notatek z życia i działalności misyjnej założycielki zgromadzenia Małych Sióstr Jezusa siostry Magdaleny. Schorowana i delikatna znalazła w sobie siłę by w rozdartym konfliktami podzielonym Zimna Wojną świecie rozprzestrzeniać najwyższe dobro. Przekraczając wszelkie granice społeczne, polityczne, religijne dotarła po za Żelazną Kurtynę, przynosiła nadzieje jedności podzielonemu światu.
1

Zbiór wierszy-modlitw poetów polskich min.: J. Lechoń, W. Oszajca, J. Libert, C. Norwid, K. Baczyński
1

Zbiór 25 pięknych legend i opowieści różańcowych. Spotkanie z tymi tekstami to dobra okazja do poznania pięknej maryjnej tradycji starożytnej i średniowiecznej.
1

Wzruszające i głębokie rozważania dla wszystkich. Droga do Emaus to droga każdego człowieka. Każdy etap podróży jest wzbogacony modlitwą dając możliwość nawiązania prawdziwej relacji z Bogiem.
1

 

Sakramenty

Nabożeństwa:

REKOLEKCJE ADWENTOWE:

17-20.12.2017 r.

Nowenna do Dzieciątka Jezus:

16-23.12.2017 r.

Dni powszednie: godz. 10.40 i 17.40

Niedziela: godz. 17.40

ZAPRASZAMY

 

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA:

Msze św.: godzina 7.00, 7.30, 11.00, 18.00

Spowiedź: godzina 7.00 - 7.45, 10.30 - 11.30, 15.00 - 18.30

Koronka do Bożego Miłosierdzia: godzina 15.00

Adoracja Najświętszego Sakramentu: godzina 15.00 - 18.00

Nabożeństwo pierwszopiątkowe:  godzina 10.30 i 17.30

 

PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA: 

Msze św.: godzina 7.00, 7.30, 11.00, 18.00

Spowiedź: godzina 7.00 - 7.45, 10.30 - 11.30, 17.30 - 18.30

Nabożeństwo "Pięciu Pierwszych Sobót Miesiąca": godzina 10.30 i 17.30

 

Czytanie na dzisiaj

NMP Zwycięska

Najświętsza Maryja Panna Zwycięzka, pod której sztandarem i w której Imię dokonuje się zwycięstwo człowieka zarówno w wymiarze duchowym (nad Szatanem), jak i w wymiarze historycznym.

O Święta Dziewico, pełna radości w niebie, nie zapominaj o smutkach naszych na ziemi. Spójrz na tych, którzy cierpią, którzy walczą z trudnościami i których nie przestają trapić gorycze tego życia. Wyproś miłosierdzie nad opuszczonymi. Wyproś miłosierdzie nad słabością naszej wiary. Wyproś miłosierdzie nad tymi, którzy się chwieją. Wyproś miłosierdzie także dla tych, którzy nie proszą o Twe wstawiennictwo. Wyjednaj wszystkim ufność i pokój. Amen.

 

Modlitwy do NMP Zwycięskiej

Święta Brygida Szwedzka

Życie św. Brygidy można podzielić na dwa etapy. Pierwszy, który zaczął się w momencie jej narodzin i drugi, który rozpoczął się w chwili śmierci jej męża.

Ta niesamowita kobieta jest szczególnym przykładem świętej, która bliska jest zarówno tym, którzy są powołani do powinności życia świeckiego, jak i tym, którzy otrzymali powołanie do szczególnej konsekracji. Była osobą o silnej woli, odważną, kochającą i troskliwą żoną oraz matką, wykształconą arystokratką przyjmowaną i słuchaną na dworach władców świeckich oraz dostojników kościelnych. Modlitwy do Św. Brygidy

Święty Juda Tadeusz

Św. Juda nazwany został Tadeuszem dla odróżnienia od Judasza Iskarioty. Pochodził z Kany Galilejskiej. Rodzicami jego byli Maria i Kleofas (zwany także Alfeuszem), braćmi św. Jakub, pierwszy biskup Jerozolimy, Józef i św. Szymon.

Spokrewniony był z Panem Jezusem, ponieważ matka Jego Maria Kleofasowa była cioteczną siostrą matki Chrystusa Pana. Rodzice św. Judy, jak również i jego bracia całym sercem byli oddani sprawie rozszerzania Ewangelii, towarzyszyli Zbawicielowi podczas jego pracy apostolskiej. Poszli też za Nim do Jerozolimy na święto Paschy i byli świadkami Jego Męki i Śmierci.

 

 Modlitwy do Św. Judy Tadeusza

unia