koscioll

DAWNY KOŚCIÓŁ BRYGIDEK - pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskie zbudowany został w latach 1412 - 1426 w miejscu kaplicy z 1396 r. dla zakonu brygidek i brygidów sprowadzonych z Gdańska w 1426r. Kościół i klasztor ufundowane zostały przez Władysława Jagiełłę, jako dziękczynne wotum za zwycięstwo grunwaldzkie. Wieża zbudowana została w pierwszej połowie XVI w. i podwyższona w końcu XVI lub na początku XVII w.

Kościół zbudowany był w stylu gotyckim. Osobliwością jego jest niesymetryczny podział wnętrza na dwie nawy. Pierwotne wnętrze dekorowane było malowidłami ściennymi i nakryte stropem płaskim, zastąpiono około połowy XVI wieku gotyckim sklepieniem krzyżowo - żebrowym.

Sklepienie w prezbiterium posiada dekorację wczesno-barokową z czasów Ksieni Doroty Firlejówny (1631-1660).

Z dawnego wyposażenia wnętrza zwracają uwagę: gotycki obraz św. Brygidy z XV w. w ołtarzu głównym prezbiterium, malowany na desce (część dawnego tryptyku), zapewne import skandynawski, obrazy w stallach i ławkach przedstawiające sceny z życia św. Brygidy, zapewne pędzla Jana Szrettera, druga ćwierć XVII w. Nad sklepieniem nawy głównej (na poddaszu) zachowały się fragmenty gotyckiej dekoracji malarskiej, prawdopodobnie z lat 1460-1470. Polichromia znajdowała się pierwotnie poniżej stropu, nakrywającego nawę. Jeden z fragmentów przedstawia pochód rycerzy pod wodzą króla na tle miasta, w asyście mieszczan na koniu i zaliczony jest do najwcześniejszych w Polsce utworów malarskich o tematyce świeckiej. W ścianie północnej kościoła odkryty został stary portal gotycki.

Zapraszamy na stronie internetową kościoła oraz zapoznania się z naszą ofertą kulturalną i poszczególnymi ekspozycjami.

Zapraszamy także do zwiedzania naszej historycznej świątyni od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 17.00 i w soboty po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

W trakcie zwiedzania poznają Państwo historię naszego kościoła od roku 1412 czyli daty fundacji przez Króla Władysława Jagiełło do dnia dzisiejszego.

Zobaczą Państwo najstarszy obraz jaki możemy podziwiać w naszym mieście (Św. Brygida), unikatowe freski które zachowały się w dość niezwykłym miejscu, wieżę kościoła i punkt widokowy. Ciekawym miejscem są również krypty, które zostały odkryte w czasie prac renowacyjnych w latach 2011-12.

Bilety w cenie 5 zł. normalny i 2.5 zł. Ulgowy, do nabycia w zakrystii. Zakup biletu gwarantuje obusługę przewodnika.

  1. Ekspozycja historyczna
  2. Ekspozycja numizmatyczna
  3. Ekspozycja archeologiczna
  4. Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim

Zwiedzanie kościoła

Czytanie na dzisiaj

NMP Zwycięska

Najświętsza Maryja Panna Zwycięzka, pod której sztandarem i w której Imię dokonuje się zwycięstwo człowieka zarówno w wymiarze duchowym (nad Szatanem), jak i w wymiarze historycznym.

O Święta Dziewico, pełna radości w niebie, nie zapominaj o smutkach naszych na ziemi. Spójrz na tych, którzy cierpią, którzy walczą z trudnościami i których nie przestają trapić gorycze tego życia. Wyproś miłosierdzie nad opuszczonymi. Wyproś miłosierdzie nad słabością naszej wiary. Wyproś miłosierdzie nad tymi, którzy się chwieją. Wyproś miłosierdzie także dla tych, którzy nie proszą o Twe wstawiennictwo. Wyjednaj wszystkim ufność i pokój. Amen.

 

Modlitwy do NMP Zwycięskiej

Święta Brygida Szwedzka

Życie św. Brygidy można podzielić na dwa etapy. Pierwszy, który zaczął się w momencie jej narodzin i drugi, który rozpoczął się w chwili śmierci jej męża.

Ta niesamowita kobieta jest szczególnym przykładem świętej, która bliska jest zarówno tym, którzy są powołani do powinności życia świeckiego, jak i tym, którzy otrzymali powołanie do szczególnej konsekracji. Była osobą o silnej woli, odważną, kochającą i troskliwą żoną oraz matką, wykształconą arystokratką przyjmowaną i słuchaną na dworach władców świeckich oraz dostojników kościelnych.



 Modlitwy do Św. Brygidy

Święty Juda Tadeusz

Św. Juda nazwany został Tadeuszem dla odróżnienia od Judasza Iskarioty. Pochodził z Kany Galilejskiej. Rodzicami jego byli Maria i Kleofas (zwany także Alfeuszem), braćmi św. Jakub, pierwszy biskup Jerozolimy, Józef i św. Szymon.

Spokrewniony był z Panem Jezusem, ponieważ matka Jego Maria Kleofasowa była cioteczną siostrą matki Chrystusa Pana. Rodzice św. Judy, jak również i jego bracia całym sercem byli oddani sprawie rozszerzania Ewangelii, towarzyszyli Zbawicielowi podczas jego pracy apostolskiej. Poszli też za Nim do Jerozolimy na święto Paschy i byli świadkami Jego Męki i Śmierci.

 

 Modlitwy do Św. Judy Tadeusza

unia