PLANOWANE KONCERTY w 2016 ramach cyklu: WIECZORY MUZYCZNE W KOŚCIELE POBRYGIDKOWSKIM 

Listopad


26 Zaduszki Pobrygidkowskie 

Koncert: "Wolności smak"

Piotr Selim z towarzyszeniem

? Chóru Dziecięcego OSM I i II st. Im. K. Lipińskiego w Lublinie
(przygotowanie - Renata Kołodyńska-Pyda

? Chóru Kantylena III LO im. Unii Lubelskiej                                                                                                                                                                                                                                               (przygotowanie - Małgorzata Nowak)

Dyrygent ? Małgorzata Nowak

W programie kompozycje Piotra Selima do tekstów Hanny Lewandowskiej, Karola Wojtyły (Jana Pawła II), ks. Jana Twardowskiego oraz pieśni wielkich bardów świata

0. piosenki wielkich bardów
1. Przeszczepione serce (sł. Hanna Lewandowska muz. Piotr Selim)
2. Ku słońcom (sł. Hanna Lewandowska muz. Piotr Selim)
3. Ja człowiek ufam Tobie - (sł. Hanna Lewandowska muz. Piotr Selim)
4. Bo jesteś samą ciszą (sł. Karol Wojtyła muz. Piotr Selim)
5. Uwielbiam Cię (sł. Karol Wojtyła muz. Piotr Selim)
6. W mroku jest tyle światła (sł. Karol Wojtyła muz. Piotr Selim)
7. Szukam Twoich śladów (sł. Hanna Lewandowska muz. Piotr Selim)
8. Serce do pary (sł. Hanna Lewandowska muz. Piotr Selim)
9. Mięta i czekolada (sł. Hanna Lewandowska muz. Piotr Selim)
10. Tu i teraz (sł. Hanna Lewandowska muz. Piotr Selim)

Oni pierwsi podnosili głos, wznosili głowy. Ich najbardziej bolał niedostatek tego stanu człowieka, który nazywamy wolnością. Poeci. Bardowie świata. Na przestrzeni wieków - sumienie świata. Program prezentowany przez Piotra Selima wraz z Akademią Chóralną ?Śpiewająca Polska? to zbiór takich właśnie pieśni. Utworów Boba Dylana, Lluisa Llacha, Bułata Okudżawy, Leonarda Cohena czy kompozycji do wierszy, których Autorem jest Wielki Polak ? św. Jan Paweł II. To również piosenki napisane przez Hannę Lewandowską i Piotra Selima ? artystów współpracujących od wielu lat, publikujących swoje utwory indywidualnie (płyta ?W rytmie bolera?) oraz na płytach autorskich Lubelskiej Federacji Bardów.

W programie znajduje się również Tryptyk ?Moje miejsca ? Mój dom, Moje miasto, Moja Ojczyzna? - utwór nagrodzony między innymi stypendium ZAiKS dla obojga autorów (muzyka i tekst) oraz Nagrodą Artystyczną Miasta Lublin za 2014 rok i stypendium Prezydenta Miasta Lublin na orkiestrację, których laureatem jest Piotr Selim.

Piotr Selim - to nadzwyczaj zapracowany artysta ? kompozytor, pianista ze stopniem doktora sztuki, wokalista, akompaniator dla niezliczonej ilości piosenkarzy i kilkunastu chórów, wykonawca muzyki klasycznej w repertuarze składającym się utworów Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa czy Sergiusza Prokofiewa, członek wielu zespołów kameralnych i zespołu Tanguillo wykonującego tanga Astora Piazzolli, autor kantaty "Z ziemi wiernej" skomponowanej i wykonanej z okazji 25 rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Lublinie, a także autor muzyki do spektaklu ?Machia? produkcji Teatru Starego w Lublinie wg. scenariusza i w reżyserii Juliusza Machulskiego. Piotr Selim jest tym niezwykłym artystą, który w swoim dorobku posiada koncerty z orkiestrą symfoniczną i kameralną Filharmonii Lubelskiej, między innymi lubelskie prawykonanie koncertu fortepianowego Des-dur Arama Chaczaturiana i koncertu na dwa fortepiany Fr. Poulenca, ale jest również laureatem wielu prestiżowych ogólnopolskich festiwali piosenki literackiej takich jak Studencki Festiwal Piosenki czy Ogólnopolski Festiwal Bardów. Od 16 lat współtworzy Lubelską Federację Bardów, zespół z którym nagrał 13 płyt CD i DVD. W 2012 roku ukazał się studyjny solowy album artysty zatytułowany ?W rytmie bolera?. Piotr Selim jest adiunktem na Wydziale Artystycznym UMCS, uczy gry na fortepianie.

 

Grudzień

11 Muzyka Jana Sebastiana Bacha - Koncert pamięci prof. Beaty Dąbrowskiej

 

Koncerty zrealizowane 2016 r.:

Listopad

11 Koncert Patriotyczny - Parafialna Orkiestra Dęta Szastarka

W programie:

1/Marsz Pierwszej Brygady

2/Biała Róza

3/ Serce w plecaku

4/wierzby płaczące

5/przekorna dziewczyna

6/o mój rozmarynie

7/piechota

8/czerwone maki

9/warszawianka

 

Październik

KONCERT ORGANOWY - 30 PAŹDZIERNIKA 2016R. GODZ. 19.00

Powizytkowski Ośrodek Kultury i Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie zapraszają na Koncert Organowy w ramach cyklu: ?Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim?, w dniu 30 października (niedziela) 2016 roku, o godz. 19.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Wykonawcy koncertu: Margaryta Nagaieva ? organy

Stanisław Diwiszek ? organy

Bożena Wojnicka ? asystent registrator

W programie:

 1. Johann Ernst (1696-1715) Concerta C-dur cz.I Allegro (arr. Na duet organowy)*
 2. Girolamo Frescobaldi (1583-1643) Canzon dopo l`Epistola (?Messa Della Madonna?, 1635)
 3. Johann Sebastian Bach (1685-1750) Preludium chorałowe: ?In dulci jubilo? BWV 729
 4. Viktor Gonczarenko (1954 - )Ukraińska narodowa pieśń
 5. Wolgang Amadeusz Mozart (1756-1791) Fantazja f-moll KV 597 (1790)*
 6. Nicolaus Hasse (1617?-1672) Fantazja chorałowa: ?Allein Gott In der Höh się EhR? (Tabulatura Pelplińska ca 1620-1680)
 7. Johann Sebastian Bach (1685-1750)- Preludium i fuga G-dur BWV 541(1724/32)
 8. Anomin (XVIIIw.) Trio chorałowe: ?Ich ruf zu dir, Herr Jesus Christ
 9. Wolgang Amadeusz Mozart (1756-1791) Fantazja nf-moll KV 608 (1791)*

* duet

Prace renowacyjne przy organach zostały dofinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu: Rozwój infrastruktury kultury, Priorytet: Infrastruktura kultury, Zadanie: Lublin, zakończenie prac modernizacyjnych i zakup niezbędnego wyposażenia na potrzeby Powizytkowskiego Ośrodka Kultury.

mkidn 01 cmyk

2.10. godz. 19.00 Koncert Muzyki Kameralnej

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w  Lublinie zaprasza na koncert: Muzyki Kameralnej w ramach cyklu: ?Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim?.

Wykonawcy: Grażyna Fajkowska ? organy, Tomasz Maciaszczyk ? trąbka

W programie m. in. - G.F. Haendel, G. Caccini, B. Marcello, G. B. Pescetti, M. Lorenc, L. Bernstein.

Koncert odbędzie się w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie, w dniu 2 października (niedziela) 2016 roku, o godz. 19.00. Zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Miasta w Lublinie. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!!!

 

Pierwszy koncert prezentujący organy po renowacji. Prace konserwatorskie i renowacyjne przy organach przeprowadzono dzięki przyznanej dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Rozwój Infrastruktury Kultury 2016, Priorytet Infrastruktura kultury, zadanie pn.: ?Lublin, zakończenie prac modernizacyjnych i zakup niezbędnego wyposażenia na potrzeby Powizytkowskiego Ośrodka Kultury?.

 

TOMASZ MACIASZCZYK jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie trąbki Andrzej Rokickiego - wieloletniego pierwszego trębacza Orkiestry Radia i Telewizji w Łodzi.

Brał udział w wielu koncertach występując jako m.in. jako solista we współpracy z wybitnym organistą młodego pokolenia Krzysztofem Urbaniakiem podczas festwiali muzycznych w Polsce i zagranicą.

Mając 17 lat rozpoczął współpracę z Filharmonią Łódzką. Brał udział w wielu łódzkich prawykonaniach wykonując partię trąbki w: ?Odzie" Andrzeja Krauzego dedykowanej prof. Franciszkowi Wesołowskiemu, ?Memento" Jerzego Bauera, kompozycjach na instrumenty dęte Olgi Hans oraz kompozycjach Krzysztofa Grzeszczaka (Te Deum, Gloria).

Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych w kraju i zagranicą przez: Gabora Tarkoviego (Berliner Filharmoniker), Balazsa Nemesa (Radiowa Orkiestra Symfoniczna z Frankfurtu), prof. Igora Cecocho, prof. Romana Grynia. W lipcu 2010 roku pobierał mistrzowskie lekcje gry na trąbce w Chicago, w tym u uczniów Arnolda Jacobsa (jednego z najwybitniejszych pedagogów gry na instrumentach dętych blaszanych XX wieku) którymi byli: Roger Rocco (Professor of Brass Instruments, Olivet Nazarene University), Thomas Jostlein (St. Louis Symphony) oraz Tage Larsen (Chicago Symphony Orchestra).

Obecnie Tomasz Maciaszczyk pracuje jako nauczyciel gry na trąbce ZSM im. Stanisława Moniuszki w Łodzi oraz w Polskim Instytucie Muzycznym.

GRAŻYNA FAJKOWSKA ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Mirosława Pietkiewicza.

W czasie studiów brała udział w Mistrzoskim Kursie Interpretacji Muzyki Organowej w Pradze u prof. M.Slechty. Była również uczestnikiem kursów interpretacji prowadzonych przez m.in. Guy Boveta, Herberta Wulfa,Jeanna Regnery, Bruno Oberhammera.

Występuje przede wszystkim jako kameralistka towarzysząc różnym wykonawcom.

W latach 1995-2014 występowała w duo organowym ?A piacere" koncertując w kraju i poza jego granicami. W swoim dorobku ma również nagrania telewizyjne m.in. dla telewizji polskiej i holenderskiej.

Jest nauczycielem dyplomowanym i prowadzi klasę organów w Zespole Szkół Muzycznych w Łodzi.

W programie:

1. G. F. Haendel ? Suita D-dur ? na trąbkę i organy

                                   ? Ouverture

                                   ? Air

                                   ? Marche

2. G. F. Haendel ? Chaconne

3. Giulio Caccini ? Ave Maria

4. G. B. Pescetti ? Allegro ma non troppo ? organy solo

                                   z Sonaty c-moll

5. B. Marcello ? Sonata g-moll

                                   ? Moderato

                                   ? Adagio

                                   ? Presto

6. G. B. Pescetti ? Moderato Presto ? organy solo z Sonaty c-moll

                                   ? cz. II Moderata

                                   ? cz III Presto

7. M. Lorenc ? Ave Maria

8. Anonim ? Aria F-dur ze Starego Sącza ? organy solo

9. J. Stanley ? Trumpet Voluntary

10. A. Guilmant ? Priere ? na organy solo

11. Oscar Lindberg ? Gammal fabodpsalm

12. Jose Blasco de Nabra ? Fandango de Espagna ? na organy solo

13. L. Bernstein ? Maria z musicalu ?West Side Story?

Lipiec

24 SDM - Kwartet Lubelski - kwartet smyczkowy

Czerwiec

19 OTK mieszkańcom Lublina

9 Magiczny Lublin Jagiellonów - koncert muzyki dawnej TEMPUS

4 OTK Noc Kultury

Maj

 22 Koncert papieski z recytacjami

3 Koncert patriotyczny - Orkiestra Dęta Majdan Grabina

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w  Lublinie zaprasza na koncert: Pieśni Patriotycznej ?Dla Niepodległej? w ramach cyklu: ?Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim?.

Wykonawca: Młodzieżowa Orkiestra Dęta ? Majdan Grabina, gmina Zakrzówek, Kapelmistrz ? Wojciech Durak.

Koncert odbędzie się w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie, w dniu 3 maja (wtorek) 2016 roku, o godz. 19.00. Zrealizowano przy pomocy finansowej urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Urzędu Miasta w Lublinie. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy !!!

3 maj 2014 Zakrzówek

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Majdan Grabina założona została przezdyrektora miejscowej Szkoły Podstawowej oraz sołtysa wsi Majdan Grabina we wrześniu 2012 r., jako nawiązanie do istniejącej od 1926 roku orkiestry dętej Majdan. Większość członków orkiestry pochodzi z Majdanu Grabina ale są też osoby z innych miejscowości gminy Zakrzówek. Członkami są amatorzy, dzieci, młodzież i dorośli uczący się od podstaw, teorii muzyki i umiejętności gry na instrumentach. Obecnie podczas koncertów występuje 20 osób.    

Pierwsze instrumenty zostały zakupione dzięki funduszom pozyskanym przez Gminę wLokalnej Grupie Działania Ziemi Kraśnickiej. Niektóre stare instrumenty odzyskano od byłych członków orkiestry Majdan.

Orkiestra funkcjonuje dzięki wsparciu finansowemu Gminy Zakrzówek, dofinansowaniu z funduszu sołeckiego wsi Majdan Grabina, darowiznom oraz wsparciu rodziców którzy starają się pomagać organizacyjnie i finansowo. Corocznie występuje podczas gminnych, kościelnych i wiejskich uroczystości, ciągle  wzbogacając swój repertuar i doskonaląc swoje umiejętności.    

Orkiestra występuje w strojach galowych zakupionych dzięki funduszom pozyskanym przez Stowarzyszenie Dla Rozwoju Wsi Majdan Grabina.     

Kapelmistrzem od początku jest Pan Wojciech Durak.

Program Koncertu:

"Dla Niepodległej"

Mazurek Trzeciego Maja

Białe róże

Naprzód do boju żołnierze

Serce w plecaku

O mój rozmarynie

Czerwone maki na Monte Casino

Pożegnanie ojczyzny

Pancerni chłopcy

Wiązanka pieśni żołnierskich,

Pierwsza brygada

Piechota

Kwiecień

10 Koncert muzyki dawnej - MIRACULIS

koncert

MUZYCZNE KOLORY ŚREDNIOWIECZA I RENESANSU

niedziela 10 kwietnia 2016 roku, godz. 19:00

 

WYKONAWCY:

Zespół Muzyki Dawnej MIRACULIS z Poznania

kierownik Filip Zieliński

Zespół Wokalny SINE NOMINE

Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie

dyrygent Izabela Urban

prowadzenie koncertu - Dorota Dudek

 1. Mikołaj z Radomia "ALLELUJA"
 2. Alfonso X el Sabio - Cantiga de Santa Maria nr 422: "MADRE DE DEUS"
 3. Alfonso X el Sabio - Cantiga de Santa Maria nr 7 i 353: "QUEN A OMAGEN"
 4. Anonim XIV w. z Llibre Vermell de Montserrat "MARIAM MATREM"
 5. Jacob Arcadelt "AVE MARIA"
 6. Mikołaj Gomółka (opr. Włodzimierz Sołtysik) Psalm 3: "MOCNY BOŻE"
 7. Sebastian Fabian Klonowic "NIEDZIELA" z cyklu "Hebdomas"
 8. Orazio Vecchi "SO BEN MI C'HA BON TEMPO"
 9. Anonim XIV w. z Montpellier Codex "S'ON ME REGARDE"
 10. Robert Jones "SWEET KATE"
 11. William Holborne "GUSH FORTH MY TEARS"
 12. Robert Johnson "HAVE YOU SEE BUT A WHITE LILLY GROW?"
 13. Thomas Creccquillon "UNG GAY BERGIER" /dyminucje G. Bassano/
 14. Pierre Passereau "IL EST BEL ET BON"
 15. Orlando di Lasso "SUSANE UN JOUR" /dyminucje G. Bassano/
 16. Anonim XVII w. "SERDECZNA DZIEWCZYNO"
 17. Joan Ambrosio Dalza "CALATA ALA SPAGNOLA TERZETTI"
 18. Costanzo Festa "ALTRO NON E?L MI?AMOR"
 19. Giovanni Gastoldi "AMOR VITTORIOSO"
 20. Mogens Peders?n "L'AMARA DI PARTITA"
 21. Mikołaj z Krakowa "BONA CALATA"
 22. Adriano Banchieri "CONTRAPUNTO BESTIALE ALLA MENTE"

Zespół Muzyki Dawnej "Miraculis" powstał w październiku 2013 roku. Początkowo był to duet, ale w 2015 roku do pierwotnego składu dołączyła sopranistka. Latem tego samego roku kształt grupy przybrał ostateczną formę, by z instrumentalnego duetu przeistoczyć się w wokalno-instrumentalny kwartet. Zespół "Miraculis" specjalizuje się w wykonawstwie muzyki renesansowej. Skupia się głównie na odtwarzaniu muzyki wokalnej, opracowując intawolacje na swoje instrumenty. Muzycy poszerzają swój repertuar także o utwory instrumentalne, a w szczególności o tańce. Oprócz polskich kompozycji Mikołaja z Radomia, Mikołaja z Krakowa, Mikołaja Gomółki czy Jana z Lublina, prezentują dziedzictwo innych krajów europejskich, kulturową spuściznę Anglii, Francji, Włoch czy Hiszpanii. Ich koncerty stanowią swoistą podróż po renesansowej Europie, która przedstawia specyfikę każdego wcześniej wspomnianego kraju. Muzycy samodzielnie tłumaczą każdy tekst, by jak najlepiej zrozumieć przekaz kompozycji, by zgłębić ich historię i tajniki po to, by należycie oddać ich charakter i emocjonalność. Podczas występów zespół przeplata muzykę ze słowem, często zabierając głos, by stworzyć więź z publicznością. Muzycy opowiadają o swoich instrumentach oraz przedstawiają historie i treść prezentowanych utworów.

Skład zespołu tworzą:

Martyna Grabowska (fidel) Monika Horodek (sopran, flety podłużne, instrumenty perkusyjne) Mateusz Maleszka (flety podłużne) Filip Zieliński (lutnia renesansowa)

Miraculis

Muzycy grają na kopiach instrumentów historycznych. Brali udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Henryka Kasperczaka, Cezarego Szyfmana, Antona Birulę, Marka Nahajowskiego, Marcina Bornusa-Szczycińskiego, Agatę Sapiechę, Jana Čižmařa, Tomasza Dobrzańskiego i Annę Kowalską. Zespół koncertuje w całej Polsce, miał okazję prezentować się w Bydgoszczy, Toruniu, Gdańsku, Ostrzeszowie, Kaliszu, Gdyni, Ostromecku, Gorzowie Wielkopolskim, Gostyniu, Nakle nad Notecią, Warce, Warszawie, Radomiu, Gnieźnie i Poznaniu. Muzycy planują rozszerzyć swoją działalność koncertową o miasta leżące poza granicami Polski.

Zespół Wokalny "Sine Nomine" działa od roku 1999, od początku pod kierunkiem Izabeli Urban. Wykonuje przede wszystkim muzykę a cappella. Ma w repertuarze utwory z różnych epok - od muzyki dawnej po współczesną. Skład zespołu tworzy młodzież z lubelskich gimnazjów, liceów i szkół wyższych. "Sine Nomine" aktywnie uczestniczy w życiu środowiska lubelskiego, biorąc udział w wielu koncertach okolicznościowych oraz koncertach organizowanych cyklicznie. Współpracuje z wieloma zespołami wokalnymi oraz instrumentalnymi z różnych stron Polski.

Sine Nomine luty 2016

Zespół "Sine Nomine"jest laureatem prestiżowych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in. Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" w Kaliszu, Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach oraz Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Dawnej "Konkurs Mikołajów" w Radomiu.

Grupa doskonali swoje umiejętności podczas Ogólnopolskich Letnich Warsztatów Muzyki Dawnej w Kaliszu, a także koncertuje i pracuje pod kierunkiem wybitnych specjalistów w ramach Ogólnopolskich Spotkań z Muzyką Dawną i Festiwalu "Magnum Misterium" w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Marzec

6 OTK Koncert pasyjny - Joseph Haydn - "7 ostatnich słów Chrystusa"

Wykonawca: Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie

Dyrygent: Przemysław Stanisławski

Narrator: Mateusz Nowak

Józef Haydn

Siedem Ostatnich Słów Chrystusa Na Krzyżu

6 marca 2016 r. godz. 19.00

1 - "Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią!"

2 -?Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze mną będziesz w raju?

3 ??Niewiasto, oto syn Twój. Oto Matka twoja?

4 - ?Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił??

5 - ?Pragnę?

6 - ?Wykonało się!?

7 - ?Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego?.

 

?Oratorium bez tekstu? nawiązujące do ostatnich słów Jezusa - takie dość niecodzienne zamówienie otrzymał Haydn od przełożonego zgromadzenia Hermandad de la Santa Cueva w Kadyksie. Z zadania wywiązał się znakomicie, stworzył jedno ze swych najpopularniejszych dzieł.

Kompozycja przybrała formę cyklu siedmiu sonat instrumentalnych poprzedzonych introdukcją, zwieńczonych zaś jedynym szybkim fragmentem - Il Terremonto - obrazującym trzęsienie ziemi i zmartwychwstanie. Każdą z sonat zapowiada tekst zaczerpnięty z Ewangelii - słowa Chrystusa wypowiedziane przed śmiercią. Kompozycja wykonana po raz pierwszy w Kadyksie w Wielki Piątek 1787 r. cieszyła się potem takim uznaniem, że powstały kolejne jej wersje - wokalna, kwartetowa i fortepianowa.

Sam Haydn po kilkunastu latach tak o tym wspominał: ?Mury, okna i kolumny katedry były pokryte czarną tkaniną, wielka lampa wisiała w centrum oświetlając mistyczną ciemność. O północy drzwi katedry zostały zamknięte i orkiestra zaczęła grać. Biskup stanął za pulpitem, wypowiedział pierwszą z fraz (słowo ?words? zostało źle przetłumaczone z niemieckiego i powinno oznaczać frazę) z komentarzem, opadł na kolana przed ołtarzem i przeżywał. Biskup wstawał i klękał tak siedem razy i za każdym razem orkiestra grała po jego komentarzu. Moja kompozycja musi być osądzana w tym aspekcie. Zadanie stworzenia 7. części, z których każda powinna trwać 10 minut, bez zmęczenia słuchaczy, nie było proste. Wkrótce odkryłem, że nie utrzymałem zadanego czasu trwania?.

Haydn napisał ?Siedem Ostatnich Słów? w 1786 roku na pełną orkiestrę. Rok później przedstawił odmienną wersję na kwartet skrzypcowy., która stała się najpopularniejszą wersją. W tym samym czasie wydawca opublikował transkrypcję fortepianową.

W 1795 roku Haydn podróżował po Niemczech i Austrii. W Passau usłyszał aranżację na chór, dokonaną przez chórmistrza Josepha Friebertha, który dodał kilka chorałów do oryginału. Dopiero wtedy Haydn stworzył własną wersję z chórem i to uznać za właściwe oratorium. Wykorzystał tekst Barona Gottfrieda van Sweden. Ta ostateczna wersja została wykonana w Wiedniu w 1796 roku, a opublikowana została w 1801 roku. Oratorium ?Siedem Ostatnich Słów Chrystusa Na Krzyżu? to jedna z najbardziej uduchowionych i subtelnych kompozycji Haydna.

 

WYKONAWCA: ORKIESTRA TRYBUNAŁU KORONNEGO W LUBLINIE

Orkiestra Trybunału Koronnego jest zespołem działającym w Lublinie od 1995 roku. W jego skład wchodzą muzycy związani z miastem i jego profesjonalnymi instytucjami muzycznymi. Do współpracy zapraszani są także studenci i absolwenci uczelni muzycznych, pochodzący z naszego miasta. Orkiestra wykonuje muzykę różnych epok i stylów. Współpracuje ze śpiewakami oraz zespołami chóralnymi. Realizuje własne projekty artystyczne a także uczestniczy w koncertach organizowanych przez inne podmioty. Trzon OTK stanowi kwintet smyczkowy, w zależności od potrzeb repertuarowych do składu podstawowego dobierane są inne instrumenty. Zespół brał udział w lubelskich festiwalach takich jak Dni Muzyki Organowej, Żakeria, Wielkopostne Śpiewanie, Festiwal Chórów Miast Partnerskich Lublina, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY; występował we Wrocławiu w ramach festiwalu Wratislavia Cantans, w Helu na Letnim Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej ? Gdynia Classica Nova. Na przestrzeni lat uczestniczył w kilkudziesięciu koncertach, wykonując dzieła m.in. J. S. Bacha, G. F. Haendla, G. B. Pergolesiego, J. Haydna, W. A. Mozarta, J. Zeidlera, J. Wańskiego, S. F. Lechleitnera, P. Czajkowskiego, M. Karłowicza, S. Barbera, W. Lutosławskiego, W. Kilara, H. M. Góreckiego, A. Nikodemowicza. Wraz z zespołem Camerata Lubelska Orkiestra uczestniczyła w prawykonaniach utworów J. Wańskiego i J. Zeidlera. W marcu 2013 brała udział w prawykonaniu i nagraniu kompozycji Gorzkie żale R. Rozmusa. Do najważniejszych projektów zrealizowanych w ostatnich latach we współpracy z  Miastem Lublin należą: koncert z okazji Prezydencji Polski w Unii Europejskiej ? oratorium Mesjasz G. F. Haendla (2011), koncert muzyki Mozarta (Symfonia g-moll KV 550, Msza Koronacyjna KV 317, Exsultate, jubilate KV 165) w odrestaurowanym Wirydarzu lubelskiego Klasztoru Dominikanów (2012), koncert muzyki współczesnej na orkiestrę smyczkową z okazji 100 rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego ? Lutosławski i jemu współcześni (2013), koncert Kantaty J. S. Bacha oraz Orkiestra Trybunału Koronnego mieszkańcom Lublina zorganizowane w Kościele Pobrygidkowskim (2014). Poza rodzinnym miastem, Orkiestra w latach 2012-14 wystąpiła w Warszawie, Gdyni, Tarnowie i Krakowie. W 2010 roku kierownictwo artystyczne Orkiestry Trybunału Koronnego objął Przemysław Stanisławski.

Skrzypce I

Tomasz Kusiak

Aleksandra Mazurek

Justyna Zańko

Izabela Baca

Łukasz Cholewiński

Skrzypce II

Irina Gąsior

Dominika Kołszut

Agata Mrówczyńska

Grzegorz Cholewiński

Altówki

Renaldo Wójtowicz

Katarzyna Czerniawska

Piotr Grzelak

Wiolonczele

Małgorzata Banach

Miłosz Drogowski

Kontrabas

Robert Brzozowski

 

DYRYGENT: PRZEMYSŁAW STANISŁAWSKI

Urodził się w Poznaniu. Ukończył studia w zakresie teorii muzyki w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Henryka Czyża.

W latach 1966-1986 śpiewał w Poznańskim Chórze Chłopięcym Jerzego Kurczewskiego. W 1983 roku utworzył męski zespół wokalny ?Affabre Concinui? i do roku 1992 pozostawał jego kierownikiem artystycznym. W latach 1986-1991 pracował w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, pełniąc funkcję asystenta dyrygenta. Koncertował z orkiestrami: Camerata Academia, Warszawska Orkiestra Kameralna, Polish Sinfonietta, Polska Filharmonia Kameralna, Filharmonii ? Bałtyckiej, Koszalińskiej, Lubelskiej, Olsztyńskiej, Pomorskiej, a także z orkiestrami poza granicami kraju (Belgia, Francja, Hiszpania, Japonia, USA).

Od 1993 roku prowadzi zespoły kantatowo-oratoryjne i zespoły operowe na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Przygotował wiele premier operowych i dzieł oratoryjnych, m.in.: J. S. Bacha, G. F. Haendla - polska premiera oratorium Susanna, J. A. Hasse - polska premiera Cleofide, G. B.  Pergolesiego, J. Haydna, W. A. Mozarta, G. Rossiniego, S. Moniuszki, G.  Pucciniego, H. Czyża, T. Z. Kasserna The comedy of the dumb wife (światowa prapremiera), G. C. Menottiego The old maid and the thief (polska premiera), M. Rimskiego-Korsakowa Carska narzeczona (polska premiera). Dokonał wielu nagrań dla polskich i ­zagranicznych RTV, a także nagrań CD.

W maju 2015 roku Rada Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie nadała mu stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie dyrygentura.

Od jesieni 2010 roku jest kierownikiem artystycznym i dyrygentem Orkiestry ­Trybunału Koronnego w Lublinie.

NARRATOR: MATEUSZ NOWAK

Polonista i logopeda. Pracuje w Dzielnicowym Domu Kultury ?Węglin? w Lublinie. Laureat kilkudziesięciu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach sztuki słowa i teatrów jednego aktora oraz tytułów ?Człowiek Roku 2015? w kategorii Kultura i ?Wydarzenie Kultury STRZAŁY 2014? w plebiscytach organizowanych przez lubelskiego media. Stypendysta Prezydenta Miasta Lublin i Marszałka Województwa Lubelskiego w dziedzinie twórczości artystycznej.

31 STYCZNIA Kolędowanie -   Chór Pueri Cantores Lublinenses

Oprawę muzyczną Mszy św. o godz. 18.00 przygotował Chór chłopięco-męski PUERI CANTORES LUBLINENSES.  Dyrygentem i dyrektorem chóru jest ks. Attila Honti. Podstawowym zadaniem chóru jest wykonywanie śpiewów podczas uroczystych liturgii w Archidiecezji, nawiązując przez to do wielowiekowej tradycji kościelnej śpiewu chórów chłopięcych w Kościołach Katedralnych i Bazylikach. 12 września 2015 r. w Poznaniu, podczas Kongresu
Pueri Cantores, chór został włączony do zrzeszenia w Polskiej i Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores.
Po Mszy św. w ramach cyklu Wieczory muzyczne w
Kościele Pobrygidkowskim ? krótki koncert kolęd.

24 STYCZNIA  Kolędowanie CHÓR PONAD GRANICAMI

Oprawę muzyczną Mszy św. o godz. 16.00 przygotował Chór ?Ponad Granicami?, który istnieje przy Centrum Języka i Kultury Polskiej UMCS w Lublinie od ponad 20 lat. prezentując kolędy w kilku językach. Po mszy św. ? jasełka z kolędami w języku polskim. Chór śpiewa pod kierunkiem Jacka Brzezińskiego ? nauczyciela języka polskiego w Centrum Języka i Kultury Polskiej UMCS oraz aktora Teatru Provisorium, założonego na UMCS w 1971 roku. Więcej szczegółów w naszym Biuletynie.

 

17 STYCZNIA

Uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie

Dyrygenci chórów: prof. Danuta Gościło prof. Joanna Guzowska

Prowadzenie zespołów instrumentalnych: prof. Aleksandra Mazurek prof. Iwona Siedlaczek

Śpiew: Elżbieta Branicka - klasa śpiewu prof. Marioli Zagojskiej
 
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
 
 
Krótka notatka o programie: Dnia 17 stycznia 2016 r. o godz. 19.00, Koncert Kolęd zaprezentują uczniowie Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. Wystąpi chór Szkoły Muzycznej I stopnia pod dyrekcją pani Danuty Gościło oraz chór Szkoły Muzycznej II st. pod dyrekcją pani Joanny Guzowskiej, który wykona także dwie części Completorium Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Wykonane zostaną też kolędy w opracowaniu na zespoły instrumentalne i głos solowy. Zespoły poprowadzą pani Aleksandra Mazurek oraz pani Iwona Siedlaczek. Jako solistka zaprezentuje się Elżbieta Branicka z klasy śpiewu solowego pani Marioli Zagojskiej.
 
Krótka notatka o szkole: Szkoła Muzyczna I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego jest szkołą z tradycjami. Przez 46 lat swojego istnienia wpisuje się w mapę kulturalną Lublina, szczycąc się wieloma znaczącymi osiągnięciami. Obok działalności dydaktycznej prowadzi bogatą działalność artystyczną oraz w szerokim zakresie upowszechnia muzykę w swoim mieście i regionie. Szkoła kilkakrotnie zmieniała swoją siedzibę, obecnie mieści się w obszernym budynku przy ul. Narutowicza 32a. Wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczno - artystyczna kształci uczniów na Wydziałach: Instrumentalnym, Wokalnym, Rytmiki. Uczniowie Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie są laureatami wielu przesłuchań i konkursów muzycznych. Wybitnie uzdolnieni otrzymują stypendia Prezydenta Miasta Lublin, oraz Stypendia Marszałka Województwa Lubelskiego.

10 STYCZNIA

STAROPOLSKIE KOLĘDOWANIE - ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO UNIWERSYTETU MARII CURIE SKŁODOWSKIEJ W LUBLINIE

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie zaprasza na staropolskie kolędowanie w ramach cyklu: ?Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim?. Wykonawca: Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej pod dyrekcja Lecha Leszczyńskiego. Koncert odbędzie się w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie, w dniu 10 stycznia (niedziela) 2016 roku, o godz. 18.45. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy !!!  

WYKONAWCA:

Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał w 1953 r. Jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim Zespołem artystycznym UMCS, założonym i kierowanym do dziś przez magistra Stanisława Leszczyńskiego, starszego wykładowcę uniwersyteckiego Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Głównym celem działalności Zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół liczy około 300 osób, a dotychczas tańczyło w nim już ponad 7000 studentów, którzy pozostali jego wiernymi sympatykami. Wychowankowie Zespołu Tańca Ludowego UMCS są kierownikami ponad 40 zespołów folklorystycznych w różnych zakątkach kraju. Zespół jest dobrze znany ludności miast i wsi - dał ponad 6500 koncertów w większości województw. Na swym koncie może odnotować 260 wojaży za granicę do 51 krajów na 5 kontynentach, gdzie dał około 5000 koncertów.

 

Koncerty

Z życia kościoła

Czytanie na dzisiaj

NMP Zwycięska

Najświętsza Maryja Panna Zwycięzka, pod której sztandarem i w której Imię dokonuje się zwycięstwo człowieka zarówno w wymiarze duchowym (nad Szatanem), jak i w wymiarze historycznym.

O Święta Dziewico, pełna radości w niebie, nie zapominaj o smutkach naszych na ziemi. Spójrz na tych, którzy cierpią, którzy walczą z trudnościami i których nie przestają trapić gorycze tego życia. Wyproś miłosierdzie nad opuszczonymi. Wyproś miłosierdzie nad słabością naszej wiary. Wyproś miłosierdzie nad tymi, którzy się chwieją. Wyproś miłosierdzie także dla tych, którzy nie proszą o Twe wstawiennictwo. Wyjednaj wszystkim ufność i pokój. Amen.

 

Modlitwy do NMP Zwycięskiej

Święta Brygida Szwedzka

Życie św. Brygidy można podzielić na dwa etapy. Pierwszy, który zaczął się w momencie jej narodzin i drugi, który rozpoczął się w chwili śmierci jej męża.

Ta niesamowita kobieta jest szczególnym przykładem świętej, która bliska jest zarówno tym, którzy są powołani do powinności życia świeckiego, jak i tym, którzy otrzymali powołanie do szczególnej konsekracji. Była osobą o silnej woli, odważną, kochającą i troskliwą żoną oraz matką, wykształconą arystokratką przyjmowaną i słuchaną na dworach władców świeckich oraz dostojników kościelnych. Modlitwy do Św. Brygidy

Święty Juda Tadeusz

Św. Juda nazwany został Tadeuszem dla odróżnienia od Judasza Iskarioty. Pochodził z Kany Galilejskiej. Rodzicami jego byli Maria i Kleofas (zwany także Alfeuszem), braćmi św. Jakub, pierwszy biskup Jerozolimy, Józef i św. Szymon.

Spokrewniony był z Panem Jezusem, ponieważ matka Jego Maria Kleofasowa była cioteczną siostrą matki Chrystusa Pana. Rodzice św. Judy, jak również i jego bracia całym sercem byli oddani sprawie rozszerzania Ewangelii, towarzyszyli Zbawicielowi podczas jego pracy apostolskiej. Poszli też za Nim do Jerozolimy na święto Paschy i byli świadkami Jego Męki i Śmierci.

 

 Modlitwy do Św. Judy Tadeusza

unia