WIECZORY MUZYCZNE W KOŚCIELE POBRYGIDKOWSKIM

 OFERTA KONCERTÓW W 2017r.

MECENAS KONCERTU: Grupa Azoty: PUŁAWY logoZAPulawySA

1. Koncert Pieśni Patriotycznej - 11.11.2017r. godz. 19.00

Wykonawca: Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki

 

2. Koncert: Zaduszki Pobrygidkowskie: NARODOWO - 25.11.2017r.godz. 19.00

Wykonawca: Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu Drugi koncert: Zaduszki Pobrygidkowskie - cykliczne wydarzenie w czasie którego przywołujemy w naszej pamięci osoby związane z naszą świątynią: króla Władysława Jagiełły ? fundatora naszej świątyni i walczących pod Grunwaldem, jeńców Krzyżackich wznoszących mury tego kościoła, Ojców Brygidów, Siostry Brygidki, Siostry Wizytki i Siostry Urszulanki Unii Rzymskiej, księży pracujących w naszym kościele, poległych w obronie niepodległości Ojczyzny i na Golgocie Wschodu, pochowanych w grobach ziemnych i kryptach naszej świątyni, na dawnym cmentarzu wokół kościoła, dobrodziejów i wiernych, którzy odeszli już do Pana, przekraczając próg wieczności. Nawiązujemy w ten sposób do bogatej tradycji, m.in. postawy wdzięczności króla Władysława Jagiełło, który wybudował ten Kościół jako wotum za zwycięską bitwę pod Grunwaldem. Jednocześnie zobowiązał członków Zakonu Najświętszego Zbawiciela, aby w tym miejscu przechowywali pamięć o królu i jego dzielnych rycerzach. Każdy Ojciec Brygid będący kapłanem miał obowiązek odprawić w ciągu tygodnia 3 Msze św.: jedną - za króla, drugą - za jego następców, trzecią - o pomyślność państwa. Nawiązując do tej odległej tradycji rozpoczęliśmy obchód Zaduszek Pobrygidkowskich. Kościół Pobrygidkowski odegrał też bardzo ważną rolę w czasach nowożytnych. W latach 80? XX w. w tym miejscu gromadzili się ludzie opozycji, aby wyrazić swój sprzeciw wobec systemu totalitarnego. Dzięki zaangażowaniu duszpasterzy odbywały się Mszę św. za Ojczyznę. Po nich często wybitni aktorzy deklamowali wiersze ku pokrzepieniu serc naszych rodaków uciemiężonych przez komunistyczne jarzmo.

Koncert dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Lublin i Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

 

KONCERTY ZREALIZOWANE w 2017 r.

1. Staropolskie Kolędowanie - 02.02.2017 r.godz. 19.00

Wykonawca: Zespół Pieśni i Tańca JAWOR Uniwersytetu Przyrodnicznego w Lublinie

 

2. Koncert Pasyjny - 26.03.2017 r.godz. 19.00

Koncert muzyki pasywnej, wokalnej i instrumentalnej na organy solo oraz organy i głosy solowe. Wykonane zostaną m.in. kompozycje J.S.Bacha, J. Rheinbergera, J. Haydna, N. Bruhnsa. W tym fragment "pasji" wg św. Mateusza - J.S. Bacha. Koncert dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Lublin. Koncert Wielkopostny - Lamentacje Jeremiasza -02.04.2017r. Koncert a cappella prezentujący muzykę związaną tematycvznie z okresem Wielkiego Postu. WYkonane zostaną kompzycje europejskich twórców od XVI w. do XIXw. dotychczas nie wykonywane w Lublinie.

Koncert dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Lublin.

 

3. Koncert: Lamentacje Jeremiasza  - 02.04.2017 r.godz. 19.00

Koncert a cappella prezentujący muzykę związaną tematycvznie z okresem Wielkiego Postu. Wykonane zostaną kompzycje europejskich twórców od XVI w. do XIXw. dotychczas nie wykonywane w Lublinie.

Koncert dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Lublin i PGE Dystrybucja S.A. Mecenas koncert: Grupa Azoty PUŁAWYlogoZAPulawySA

 

4. Koncert: Ciemne Jutrznie  - 09.04.2017 r.godz. 19.00

Wykonawca: Zespół wokalny IMPREVISTI (Warszawa).

"Ciemne jutrznie" de Victorii to arcydzieło hiszpańskiej muzyki renesansowej. Rzadko wykonywany w Polsce cykl składa się z 17 krótkich motetów czterogłosowych a cappella. Ich teksty bazują m.in. na psalmach, Lamentacjach Jeremiasza, Listach św. Pawła i dotyczą bezpośrednio scen męki i śmierci Jezusa.

Obrzęd Ciemnych Jutrzni  sprawowany był w czasach de Victorii późnym wieczorem, w ciemnościach, które rozjaśniały wyłącznie świece. Ich ilość odpowiadała ilości motetów - gaszono je kolejno po zakończeniu każdego z utworów, tak że słuchacze niejako zapadali w mroki śmierci razem z Chrystusem.

Podczas naszego koncertu chcielibyśmy zachować tę tradycję oraz wzbogacić wykonanie o odczytanie tekstów utworów w tłumaczeniu polskim.

Czas trwania całości cyklu to 45 minut.

Koncert dofinansowano ze środków PGE Dystrybucja S.A. Mecenas koncert: Grupa Azoty PUŁAWYlogoZAPulawySA

5. Koncert Gloria - Chór Politechniki Lubelskiej - 23.04.2017r.godz. 19.00

Gloria - utwór "Gloria" B. Chilcotta powstały w 2015 r. będzie wykonywany po raz pierwszy w Lublinie a drugi w Polsce. To wyjątkowo ekspresyjne i nastrojowe dzieło z łacińskim tekstem oddaje piękno chwały Pana Boga. Kompozytor znany jest z tworzenia muzyki zainspirowanej jazzem i przeznaczonej na ciekawe składy wykonawcze. W koncercie weźmie udział, obok Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej, kwintet dętych instrumentów blaszanych, kotły i organy. W koncercie będzie można usłyszeć instrumentalne interpretacje muzyki filmowej i popularnej o inspiracji religijnej a także utwory a cappella w wykonaniu solistów i jednego z najlepszych chórów akademickich w Lublinie.

Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej

Zespół instrumentów dętych Hordyjewicz Quintet.  Skład zespołu: Grzegorz Hordyjewicz – trąbka, Paweł Drabarz – trąbka, Wasyl Hawryliw – waltornia, Wojciech Kopyciński – puzon, Anton Szaszkow – tuba, Stanisław Siedlaczek – kotły, Anna Kabulska – organy

Elżbieta Krzemińska – dyrygent

W programie utwory a cappella, muzyka filmowa i popularna, m.in.: J.S. Bacha, J. Pachelbela, M. Voellingera, E. Whitacre’a.

Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej powstał w 1975 roku. Od 1987 r. do chwili obecnej dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest dr hab. Elżbieta Krzemińska, prof. nadzw. Członkami Chóru są studenci, absolwenci i pracownicy Politechniki Lubelskiej i innych uczelni Lublina.

W repertuarze Zespołu znajdują się utwory sakralne, jazzowe, pieśni ludowe różnych kultur oraz dzieła oratoryjne. Chór odnosi sukcesy na renomowanych festiwalach w kraju i za granicą: Academia Cantat ‘89, Eurotreff ‘89 i ‘94 (Niemcy), Cant Coral ‘90 (Hiszpania), Oskarshamn ‘93 (Szwecja), Riva del Garda ‘96 (Włochy) – Złoty Dyplom, Nagroda Specjalna dla Dyrygenta, Rodos ‘98 (Grecja) – Brązowy Medal, Grado ‘01 (Włochy) – Złoty Dyplom, I Miejsce w kategorii chórów mieszanych i Nagroda dla Najlepszego Dyrygenta, XVI Polifonica Oristanese ‘03 (Włochy), XI Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich ‘05 – Coimbra (Portugalia), II Międzynarodowy Festiwal Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Bratysławie (Słowacja) ‘07 – Złote Pasmo i Nagroda dla Najlepszego Dyrygenta, I Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Cantate Croatia” ‘09 – Pula (Chorwacja), I Ogólnopolski Przegląd Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2014” – I Nagroda, V Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny „Cançó Mediterrània 2015” – Lloret de Mar (Hiszpania) – Złoty Dyplom w kategorii „Muzyka sakralna”, Złoty Dyplom w kategorii „Folklor”, Srebrny Dyplom w kategorii „Muzyka katalońska”. Zespół odwiedził z koncertami większość krajów Europy m.in.: Słowację (Koszyce, Bratysława), Holandię (Enschede), Węgry (Miszkolc, Komarno), Hiszpanię (Zaragoza, Barcelona, Lloret de Mar), Niemcy (Wolfenbüttel, Hanower, Heidelberg, Münster), Francję (Calais, Marsylia), Austrię (Wiedeń), Walię (Carmarthen, Cardiff), Wyspy Kanaryjskie (Las Palmas) gdzie zawsze spotykał się z gorącym przyjęciem publiczności.

Od początku swego istnienia Chór bierze udział w życiu kulturalnym uczelni oraz miasta. Współpraca z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, Bałtyckiej, Świętokrzyskiej i Toruńską Orkiestrą Kameralną zaowocowała wykonaniami m.in. następujących dzieł: Stabat Mater G. Rossiniego, IX Symfonia L. van Beethovena, Gloria A. Vivaldiego, Te Deum M.A. Charpentiera, Stabat Mater i Msza Nelsońska J. Haydna, Wachet auf i Weinachtsoratorium J.S. Bacha, Carmina Burana C.Orffa, II i VIII Symfonia G. Mahlera, Msza Koronacyjna i Requiem W.A. Mozarta, Messa di Gloria G. Pucciniego, Requeim G. Fauré, Exodus, Angelus i Missa pro pace W. Kilara, Mesjasz i Dixit Dominus J.F. Haendla. Bardzo dobre recenzje z wykonań tych utworów wynikają ze znakomitych interpretacji takich m.in. dyrygentów jak: sir David Willcocks, László Heltay, Krzysztof Missona, Włodzimierz Szymański, Zygmunt Rychert, Jerzy Salwarowski, Tadeusz Wojciechowski, Marek Pijarowski, Ruben Silva, Wojciech Rodek, Sławek A. Wróblewski.

Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej nagrał dotychczas trzy płyty kompaktowe.

Największym atutem chóru, poza wysokim poziomem artystycznym, jest więź między śpiewakami, którzy po latach wspólnego tworzenia piękna pozostają ze sobą w przyjaźni.

Elżbieta Krzemińska – jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie oraz Podyplomowych Studiów przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w zakresie chórmistrzostwa i emisji głosu. Uczestniczyła w Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie pod kierunkiem Dirkiana Horringe’a w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych a także ukończyła kurs mistrzowski pod kierunkiem sir Davida Willcocksa i Michaela Glassera w zakresie chóralistyki i w zakresie emisji głosu pod kierunkiem Ruth Holton. Pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie prowadzi klasę dyrygentury chóralnej. Od 1987 r. kieruje Akademickim Chórem Politechniki Lubelskiej. Pod jej dyrekcją zespół przygotował ok. 300 koncertów z muzyką a cappella i wokalno-instrumentalną w Polsce i wielu krajach europejskich. Otrzymał nagrody na konkursach chóralnych m.in. Złoty Dyplom oraz Specjalną Nagrodę dla Dyrygenta w Riva del Garda (Włochy) w 1996 r., Brązowy Medal w Rodos (Grecja) w 1998 r., Złoty Dyplom i Nagrodę Specjalną dla Dyrygenta w Grado (Włochy) w 2001 r., Złote Pasmo i Nagrodę Specjalną dla Dyrygenta w Bratysławie (Słowacja) w 2007 r., I Nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2014” oraz dwa Złote i Srebrny Dyplom na V Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie „Cançó Mediterrània 2015” w Lloret de Mar (Hiszpania). Jest zapraszana do jury konkursów i festiwali chóralnych. Od 2013 r. jest dyrygentem Chóru Filharmonii im. H. Wieniawskiego „Lutnia Lubelska”. Dwukrotnie brała udział w pracach Kapituły przyznawania Nagrody Artystycznej Miasta Lublina. Została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi RP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medalem Zasłużonego dla Lublina, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Lublina za działalność artystyczną i kulturalną.

Koncert dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Lublin i PGE Dystrybucja S.A. Mecenas koncertu: Grupa Azoty Puławy logoZAPulawySA

 Koncert 23.04.20170001

Koncert 23.04.20170002

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 6. Koncert: Patriotyczne śpiewanie "Dla Niepodległej". - 03.05.2017r.godz. 19.00

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych "Dla Niepodległej"

Wykonawca: Młodzieżowa Orkiestra Dęta - Majdan Grabina, gmina Zakrzówek

Wojciech Durak Kapelmistrz

Wykonawca: Orkiestra Dęta z Majdan Grabina z repertuarem niepodległościowym. Połączenie pasji i talentu młodych muzyków z repertuarem patriotycznym i kontekstem historycznym święta 3 maja stworzy niepowtarzalny efekt. Muzyka wykonywana przez tych młodych artystów podniesie rangę uroczystości odbywających się w naszym kościele. Pozwoli też lokalnej społeczności na integrację i wspólne przeżywanie uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Majdan Grabina założona została przez dyrektora miejscowej Szkoły Podstawowej oraz sołtysa wsi Majdan Grabina we wrześniu 2012 r., jako nawiązanie do istniejącej od 1926 roku orkiestry dętej Majdan.

Większość członków orkiestry pochodzi z Majdanu Grabina ale są też osoby z innych
miejscowości gminy Zakrzówek. Członkami są amatorzy, dzieci, młodzież i dorośli uczący się od podstaw, teorii muzyki i umiejętności gry na instrumentach. Obecnie podczas koncertów występuje 20 osób.

Pierwsze instrumenty zostały zakupione dzięki funduszom pozyskanym przez Gminę w Lokalnej Grupie Działania Ziemi Kraśnickiej. Niektóre stare instrumenty odzyskano od byłych członków orkiestry Majdan.

Orkiestra funkcjonuje dzięki wsparciu finansowemu Gminy Zakrzówek, dofinansowaniu z funduszu sołeckiego wsi Majdan Grabina, darowiznom oraz wsparciu rodziców którzy starają się pomagać organizacyjnie i finansowo. Corocznie występuje podczas gminnych, kościelnych i wiejskich uroczystości, ciągle wzbogacając swój repertuar i doskonaląc swoje umiejętności.

Od roku orkiestra występuje w strojach galowych zakupionych dzięki funduszom
pozyskanym przez Stowarzyszenie Dla Rozwoju Wsi Majdan Grabina.

Kapelmistrzem od początku jest Pan Wojciech Durak.

W programie:

 1. Marsz pierwszej brygady
 2. Pierwsza Kadrowa
 3. Warszawianka 1831 r
 4. Marsz strzelców
 5. Wojenko, wojenko oraz  Przybyli ułani pod okienko
 6. Białe róże
 7. Hej, hej ułani
 8. Piechota
 9. O mój rozmarynie
 10. Serce w plecaku
 11. Mazurek 3 maja       

Koncert dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Lublin i Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie oraz PGE Dystrybucja S.A. Mecenas koncertu: Grupa Azoty Puławy  logoZAPulawySA

 7. Koncert papieski: Zapomniane pieśni sakralne Władysława Żeleńskiego z fragmentami przemówień Jana Pawła II - 21.05.2017r.godz. 19.00

Pieśni Władysława Żeleńskiego, wybitnego kompozytora przełomu XIX i XX wieku, zaliczane są do najcenniejszych przykładów kontynuacji twórczości pieśniowej Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Pisane do tekstów największych poetów polskich okresu romantyzmu, pozytywizmu i wczesnego modernizmu - m.in. Adama Mickiewicza, Adama Asnyka, Bohdana Zaleskiego, Zygmunta Krasińskiego, Marii Konopnickiej, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, czy Jacka Malczewskiego - wyróżniają się znakomitym warsztatem kompozytorskim i bogactwem pomysłów muzycznych, idealnie dopełniających ich warstwę słowną. Zostanie zaprezentowany program płyty nagranej w Lublinie w Archikatedrze. Jest to World preemiere recording. Utwory będą przeplatane recytacją wybranych fragmentów z przemówień i homilii Jana Pawła II wygłoszonych podczas II Pielgrzymki do Polski.

Koncert dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Lublin. Mecenas koncertu: Grupa Azoty Puławy  logoZAPulawySA

8. Koncert muzyki z epoki Jagiellonów - 30.05.2017r.godz. 19.00

Zespół Muzyki Dawnej MIRACULIS oraz Zespół Wokalny SINE NOMINE to dwie młodzieżowe formacje specjalizujące się w wykonawstwie muzyki dawnej. Wykonawcy nagradzani na prestiżowych konkursach i stale doskonalący swe umiejętności grają na kopiach instrumentów historycznych i interpretują muzykę dawną w profesjonalny sposób. W repertuarze koncertu znajdzie się muzyka sakralna i świecka. Zespoły zaprezentują lubelskiej publiczności instrumentalne, wokalno-instrumentalne i wokalne utwory z czasów panowania dynastii Jagiellonów.

Koncert dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Lublin. Mecenas koncertu: Grupa Azoty Puławy  logoZAPulawySA

Koncerty

Z życia kościoła

Czytanie na dzisiaj

NMP Zwycięska

Najświętsza Maryja Panna Zwycięzka, pod której sztandarem i w której Imię dokonuje się zwycięstwo człowieka zarówno w wymiarze duchowym (nad Szatanem), jak i w wymiarze historycznym.

O Święta Dziewico, pełna radości w niebie, nie zapominaj o smutkach naszych na ziemi. Spójrz na tych, którzy cierpią, którzy walczą z trudnościami i których nie przestają trapić gorycze tego życia. Wyproś miłosierdzie nad opuszczonymi. Wyproś miłosierdzie nad słabością naszej wiary. Wyproś miłosierdzie nad tymi, którzy się chwieją. Wyproś miłosierdzie także dla tych, którzy nie proszą o Twe wstawiennictwo. Wyjednaj wszystkim ufność i pokój. Amen.

 

Modlitwy do NMP Zwycięskiej

Święta Brygida Szwedzka

Życie św. Brygidy można podzielić na dwa etapy. Pierwszy, który zaczął się w momencie jej narodzin i drugi, który rozpoczął się w chwili śmierci jej męża.

Ta niesamowita kobieta jest szczególnym przykładem świętej, która bliska jest zarówno tym, którzy są powołani do powinności życia świeckiego, jak i tym, którzy otrzymali powołanie do szczególnej konsekracji. Była osobą o silnej woli, odważną, kochającą i troskliwą żoną oraz matką, wykształconą arystokratką przyjmowaną i słuchaną na dworach władców świeckich oraz dostojników kościelnych. Modlitwy do Św. Brygidy

Święty Juda Tadeusz

Św. Juda nazwany został Tadeuszem dla odróżnienia od Judasza Iskarioty. Pochodził z Kany Galilejskiej. Rodzicami jego byli Maria i Kleofas (zwany także Alfeuszem), braćmi św. Jakub, pierwszy biskup Jerozolimy, Józef i św. Szymon.

Spokrewniony był z Panem Jezusem, ponieważ matka Jego Maria Kleofasowa była cioteczną siostrą matki Chrystusa Pana. Rodzice św. Judy, jak również i jego bracia całym sercem byli oddani sprawie rozszerzania Ewangelii, towarzyszyli Zbawicielowi podczas jego pracy apostolskiej. Poszli też za Nim do Jerozolimy na święto Paschy i byli świadkami Jego Męki i Śmierci.

 

 Modlitwy do Św. Judy Tadeusza

unia