Na dzień 31 grudnia 2016 r. pozostało do spłaty 1.179.305,00 zł kredytu. Termin spłaty rat kredytowych 30.04.2021r.

Bilans zamknięcia 2016 r. wynosi -15.812,67 zł.

GRUDZIEŃ

Msza św. w intencji ks. prof. Mieczysława Brzozowskiego byłego rektora tego kościoła i kapelana Solidarności z okazji 25 rocznicy śmierci została odprawiona 4 grudnia przez Ks. Biskupa Mieczysława Cisło.

W 3-cią Niedzielę Adwentu w naszej wspólnocie rozpoczeliśmy rekolekcje adwentowe, które trwały do środy. Rekolekcje wygłosił ks. Mirosław Bielecki - dyrektor Domu Rekolekcyjnego Stowarzyszenia ?Ognisko Światła i Miłości? w Kaliszanach. Taca na zakończenie rekolekcji przeznaczona była do dyspozycji rekolekcjonisty, jako nasze podziękowanie za trud przeprowadzenia rekolekcji.

Kościół Rektoralny przy współpracy z Powizytkowskim Ośrodkiem Kultury w Lublinie w ramach cyklu: ?Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim? zorganizował w dniu 11.12.2016r. koncert: Muzyka Jana Sebastiana Bacha. Koncert pamięci prof. Beaty Dąbrowskiej. Wykonawcy: Aleksandra Wojciechowska - sopran, Jacek Szponarski - tenor, Paweł Michalczuk - bas, Aleksandra Barańska - obój, Tomasz Kusiak - skrzypce, Chór i Orkiestra Trybunał Koronnego w Lublinie, Przemysław Stanisławski - dyrygent. W programie: Kantata "Nun komm, der Heiden Heiland BWV 61, Koncert na obój i skrzypce, Motet "Jesu, meine Freude" BWV 227. Zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Miasta w Lublinie.

Wyjątkowo w środę 14 grudnia wspominaliśmy rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W naszym kościele została odprawiona Msza św. o godz. 18.00 w intencji Ojczyzny. O godz. 17.00 rozpoczął się koncert Pieśni Niepokornej ?Młodzież w hołdzie osobom internowanym w stanie wojennym?. Organizator ? Lubelska Solidarność.

Dzięki przynanej dotacji przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa wykonano 2 makiety: kaplicy z 1396 r. oraz kościoła z czasów współczesnych, digitalizację Lubelskiego Sanktuarium Pamięci Narodowej, panoramę pół z grunwaldzkich i "wirtualną przebieralnię".

Pasterka, w tym roku była transmitowana przez Radio Lublin.

LISTOPAD

W niedzielę 6 listopada o godz. 16.00 została odprawiona Msza św. w ramach Zaduszek Kresowych i odbyło się poświęcenie urny z ziemią z miejsca bitwy Legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego pod Kostiuchnówką. Gościliśmy także uczestników sztafety rowerowej pod nazwą Ogień Niepodległości. Modlitwę zanosiliśmy w intencji Ojczyzny.

W piątek ? 11 listopada ? przypadła 98. rocznica odzyskania niepodległości. W czasie każdej Mszy św. modlimy się za wszystkich, którzy zginęli w walce o wolność i niepodległość Polski. W ramach spotkań z cyklu "Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowsskim" odbył się koncert pieśni patriotycznych "Dla Niepodległej" w wykonaniu Parafialnej Orkiestry Dętej z Szastarki k. Kraśnika.

W niedzielę, 13 listopada w Archidiecezji Lubelskiej taca na budownictwo sakralne. Ofiary złożone na tacę były przeznaczone na pokrycie kosztów renowacji tabernakulum, jako zabezpieczenie wkładu własnego niezbędnego do uzyskania przyznanej dotacji przez Urząd Miasta Lublin. To nasza wspólna, kolejna cegiełka na to wielkie dzieło, przywracania ukrytego piękna tej historycznej świątyni. Bóg zapłać za dar wrażliwego serca. Szczegółowe finansowe zestawienie zostanie umieszczone w Biuletynu.

22 listopada, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach odbył się akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, a w niedzielę 23 listopada ten akt dokonany został w naszej wspólnocie.

W sobotę, 26 listopada odbył się koncert: Wolności Smak w ramach cyklu: Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert rozpoczął nasze Zaduszki Pobrygidkowskie. Wykonawca koncertu: Piotr Selim z towarzyszeniem chóru Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie i chóru Kantylena z II LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. W programie kompozycje Piotra Selima do tekstów Hanny Lewandowskiej, Karola Wojtyły (Jana Pawła II), ks. Jana Twardowskiego oraz pieśni wielkich bardów świata. Koncert zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Miasta Lublin i Samorządu Województwa Lubelskiego.

W niedzielę - 27 listopada - po raz trzeci w naszej świątyni odbyły się Zaduszki Pobrygidkowskie. Po każdej mszy świętej, w krótkiej modlitwie polecaliśmy Bogu dusze wszystkich zmarłych, których życie związane było z naszą świątynią: duszę króla Władysława Jagiełły ? fundatora naszej świątyni i walczących pod Grunwaldem, dusze Ojców Brygidów, Sióstr Brygidek, Sióstr Wizytek i Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, księży pracujących w naszym kościele, Polek i Polaków poległych w obronie niepodległości Ojczyzny, pochowanych w grobach ziemnych i kryptach naszego kościoła i na dawnym cmentarzu wokół kościoła, dobrodziejów i wiernych naszego kościoła, którzy odeszli już do Pana. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym! Miejscem upamiętniającym ich wszystkich jest umieszczona obok bocznego ołtarza św. Józefa gotycka płyta nagrobna z XV w. Msza św. w ich intencji odprawił o godz. 13.15. abp Stanisława Budzika, Metropolitę Lubelskiego.

Baldachim po przeprowadzonych pracach konserwatorskich został umieszczony obok ołtarza. Po okresie prezentacji został włączony w ekspozycję historyczną na chórze. Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy przekazali 1% podatku na renowację tego zabytku. Szczegółowe informacje o kosztach i przyznanych dotacjach oraz brakującej kwocie umieszczono w Biuletynie Rektoralnym.

PAŹDZIERNIK

W niedzielę - 2 października - w ramach cyklu Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim odbył się Koncert Muzyki Kameralnej, pierwszy koncert prezentujący organy po renowacji. Wykonawcy: Grażyna Fajkowska ? organy, Tomasz Maciaszczyk ? trąbka. W programie m.in. - G.F. Haendel, G. Caccini, B. Marcello, G. B. Pescetti, M. Lorenc, L. Bernstein. Prace konserwatorskie i renowacyjne przy organach przeprowadzono dzięki przyznanej dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Rozwój Infrastruktury Kultury 2016, Priorytet Infrastruktura kultury, zadanie pn.: ?Lublin, zakończenie prac modernizacyjnych i zakup niezbędnego wyposażenia na potrzeby Powizytkowskiego Ośrodka Kultury?. Dotacja stanowiła 72% kosztów renowacji organów. W związku z koniecznością zapewnienia środków własnych do realizacji tego zadania taca z przyszłej niedzieli - 2 października br. - była przeznaczona na ten cel. Za każdą także indywidualną ofiarę złożoną w zakrystii lub na konto kościoła, serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać. Szczegółowe rozliczenie zostało umieszczone w Biuletynie Rektoralnym.

W niedzielę, 16 października zainaugurowaliśmy w naszym kościele msze święte wotywne ku czci św. Jana Pawła II. To wyjątkowa data dla Kościoła Powszechnego i Kościoła w Polsce. Tego dnia 1978 roku został wybrany na Stolicę Piotrową Karol Wojtyła. Każdego 16 dnia miesiąca o godz. 11.00 odprawiamy Msze św. zbiorowe w intencji próśb i podziękowań kierowanych do Boga za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. W czasie Mszy św., w ramach modlitwy powszechnej były odczytywane kartki z intencjami, które prosimy składać w zakrystii kościoła.

Biblioteka posiada bogaty księgozbiór z zakresu nauk o Biblii, historii Kościoła, teologii duchowości, dogmatycznej i moralnej. W zbiorach bibliotecznych dostępne są również dzieła monograficzne dotyczące życia i działalności świętych i papieży. W księgozbiorze znajdują się również takie dziedziny jak: powieść obyczajowa, poezja liryczna, filozofia, etyka i historia. Aktualne godziny pracy Biblioteki znajdują się w gablocie przed kościołem i na stronie internetowej.

W niedzielę - 16 października - gościliśmy w naszej wspólnocie przedstawicieli Hospicjum Dobrego Samarytanina, które znajduje się przy ul. Bernardyńskiej 11A w Lublinie. Działalność hospicjum przedstawił podczas głoszonych homilii Prezes Zarządu ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, a wolontariusze kwestowali na rzecz hospicjum. Wspieraliśmy modlitwą i ofiarą to dzieło miłosierdzia, jakim jest hospicjum.

23 października, w niedzielę o godz. 9.30 została odprawiona msza św. za więźniów politycznych, a o godz. 12.00 za straconych Powstańców Styczniowych w 100-tną rocznicę przeniesienia szczątków Powstańców do zbiorowej mogiły przy ul. Lipowej.

W niedzielę - 30 października - w ramach cyklu Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim odbył się koncert organowy. Wykonawcy: Stanisław Diwiszek i Margaryta Nagaieva. Szczegółowy program koncertu został umieszczone w Biuletynie i na stronie internetowej kościoła.

WRZESIEŃ

W dniu 4 września odbyło się spotkanie organizacyjne uczestników pielgrzymki do Wilna, która rozpoczęła się 8 września i trwała do niedzieli.

12 września w ramach cyklu: Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim wystąpił chór La Musica Gimnazjum nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie pod dyrekcją Zdzisława Ohara z koncertem "TU ES".

SIERPIEŃ

1 sierpnia przypadła 72-gą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wspomnienie tego patriotycznego zrywu przypomniało nam nieustanną potrzebę modlitwy za naszą umiłowaną Ojczyznę, za tych, którzy za jej wolność oddali życie, oraz za tych, którym powierzono odpowiedzialne stanowiska. O godz. 17.00 na Placu Władysława Łokietka przed Ratuszem rozpoczęły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, a o godz. 18.00 w naszej świątyni została odprawiona Msza św. w intencji poległych, zmarłych i żyjących Powstańców Warszawskich oraz uczestników Akcji "Burza".

Od sierpnia po wakacyjnej przerwie wznowił pracę Klub Seniora Lublin - Śródmieście działający przy naszym kościele. Oferta Klubu skierowana jest do osób w wieku emerytalnym, pragnących żyć w sposób twórczy i aktywny, chętnych do pomocy sobie i innym. Wszystkich, którzy w gronie rówieśników pragną pożytecznie i przyjemnie spędzić wolny czas zapraszamy do udziału w bogatej ofercie zajęć. Spotkania w Klubie Seniora odbywają się w poniedziałki i czwartki w godz. 11.30-14.30. Wejście od strony parkingu.

3 sierpnia 2016 r. po Mszy św. o godz. 8.30 (środa) sprzed lubelskiej archikatedry wyruszyła 38. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymka - to rekolekcje w drodze, gdzie można połączyć trudy marszu z modlitwą w niezliczonych intencjach. W tym roku pielgrzymom przyświecało hasło: "Miłosierni jak Ojciec". Pielgrzymom towarzyszyła intencja dziękczynna za Światowe Dni Młodzieży z prośbą o trwałe owoce spotkań z papieżem Franciszkiem. Partnerem tegorocznej pielgrzymki był katolicki tygodnik Niedziela.

Ks. Franciszek Przytuła, były rektor tego kościoła przekazał dar: kielich mszalny z pateną, który będzie umieszczony w gablocie na chórze. Serdecznie dziękujemy.

W sierpniu zmarła śp. Grażyna Pawłowska, prowadzącą naszą Bibliotekę Rektoralną. Pani Grażyno dziękujemy za trud prowadzenia biblioteki i modlimy się o radość wieczną.

15 sierpnia o godz. 12.00 została odprawiona Msza św. intencji Ojczyzny, poległych uczestników Bitwy Warszawskiej, Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego legionistów z okazji 96 rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i 101 rocznicy pobytu Marszałka Józefa Piłsudskiego w czasie walk Legionów Polskich na Ziemi Lubartowskiej.

W tygodniku Niedziela z dn. 14 sierpnia 2016 r. został opublikowany artykuł Na styku historii i modlitwy poświęcony aktualnym wydarzeniom z życia naszej wspólnoty.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP w naszym kościele to uroczystość odpustowa. Porządek Mszy św. niedzielny. Po każdej Mszy św. będzie poświęcenie ziół, kwiatów, kłosów zbóż i owoców. Nabożeństwo maryjne zostało odprawione o godz. 17.30. Kazania odpustowe wygłosił ks. Andrzej Szulej, proboszcz parafii bł. Karoliny Kózkówny w Snopkowie.

Zgodnie z programem konserwatorskim zatwierdzonym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie rozpoczęły się prace renowacyjne przy tabernakulum, które zostało już przewiezione do pracowni konserwatorskiej w Krakowie. Koszt renowacji tabernakulum wyniósł 30.800,00 zł. Na ten cel Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie przyznał dotację w wysokości 10.000,00 zł. Została skierowana prośbą o pomoc finansową umożliwiającą przeprowadzenie prac renowacyjnych tabernakulum.

LIPIEC

W dniu 3 lipca została odprawiona Msza św. z okazji 75-tej rocznicy mordu polskich profesorów we Lwowie.

W miesiącu lipcu nie będzie zajęć w Klubie Seniora. Na zajęcia zapraszamy w sierpniu. W lipcu przeprowadzono prace renowacyjne XV-wiecznego, gotyckiego portalu, który w przeszłości był ozdobą jednego z wejść bocznych do świątyni. Obecnie gotycki portal znajduje się pomiędzy wieżą kościoła a kaplicą św. Judy Tadeusza. Na ten cel została przyznana dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem Papieża Franciszka, które będą miały miejsce w dniach 25-31 lipca 2016 r., poprzedzi spotkanie gości ze świata w poszczególnych diecezjach naszego kraju. ?Dni w Diecezji? trwające od 20 do 25 lipca 2016 r. w naszej archidiecezji odbywać się będą po hasłem: Kraków zaczyna się w Lublinie. Tematem duchowych rozważań podczas spotkań w grupach z przybyłymi pielgrzymami będzie: Spotkanie Abrahama z Bogiem pod dębami Mamre. Głównym punktem świętowania w archidiecezji było wydarzenie zorganizowane zarówno dla gości, przybywających na ŚDM z innych krajów, jak i dla młodzieży z naszej diecezji. Odbyło się ono 23 lipca 2016 na stadionie ?Arena Lublin? pod nazwą #Arena Młodych. Spotkanie przygotowywano z myślą o kilkunastotysięcznej widowni, która przyszła na miejsce ulicami naszego miasta w wielkim i kolorowym korowodzie. Całość była wydarzeniem modlitewno-artystycznym, w czasie którego, w towarzystwie licznego chóru i młodzieżowej grupy teatralno-tanecznej, można było doświadczyć wielkiej wspólnoty wierzących. Centralny punkt spotkania to wspólna Eucharystia.

W niedzielę - 24 lipca odbył się koncert "Kwartetu Lubelskiego" w ramach cyklu ?Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim?. Wykonawcy: Grzegorz Cholewiński - I skrzypce, Tomasz Kusiak - II skrzypce, Renaldo Wójtowicz - altówka, Marek Smorawiński - wiolonczela. W programie: utwory J. S. Bacha, W.A. Mozarta, J. Pachelbela, C. Francka. Koncert zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Miasta Lublin.

31 lipca dobiegł do końca piękny festiwal wiary i młodości, jaki przez ostatnie 10 dni przeżywaliśmy w naszej Ojczyźnie podczas XXXI Światowych Dni Młodzieży i wizyty Ojca Świętego. w tym dniu przypadał kulminacyjny moment Światowych Dni Młodzieży ? tzw. Msza posłania pod przewodnictwem papieża.

CZERWIEC

W dniu 5 czerwca zakończył pracę duszpasterską przy naszym kościele kapelan wojskowy, ks. ppłk Krzysztof Pietrzniak. Dziękujemy serdecznie za roczną posługę przy ołtarzu i w konfesjonale, za braterską postawę i świadectwo kapłańskiego życia i umiłowania Kościoła. Życzymy Błogosławieństwa Bożego w dalszej pracy duszpasterskiej w Skierniewicach.

9 czerwca 2016 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie. odbyły się eliminacje konkursowe opowiadaczy historii w ramach projektu: ?Magiczny Lublin Jagiellonów - złote czasy, złote kury, piękne krajobrazy?. Uroczysta Gala Konkursu z wręczaniem laureatom nagród miała miejsce w naszej świątyni w dniu 10.06.2016r. W czasie uroczystej Gali wystąpił chór ?La Musica? pod kierunkiem pana Zdzisława Ohara. W dniu 9 czerwca (czwartek) 2016 wieczorem odbył się koncert Magiczny Lublin Jagiellonów w ramach cyklu: ?Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim?. Wykonawca koncertu: Kwartet Wokalny TEMPUS, Marta Czarkowska - sopran, Robert Lawaty - kontratenor, Jacek Iwaszko - tenor, Leszek Kubiak - baryton. Andrzej Borzym Jr - kierownictwo artystyczne. Zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Miasta Lublin i Powizytkowskiego Ośrodka Kultury w Lublinie.

16 czerwca przeżywaliśmy wspomnienie bł. ks. Kazimierza Gostyńskiego, byłego rektora kościoła, który wraz z innymi więźniami obozów koncentracyjnych został wyniesiony do chwały ołtarzy przez bł. Jana Pawła II w dniu 12 czerwca 1999r.

Z dniem 1 czerwca br. rozpoczęły się prace konserwatorskie przy organach w naszej świątyni. Renowacja instrumentu, który posiadają 19 głosów i zbudowany został przez firmę "Truszczyński" z Warszawy zakończy się 30 września. Prace konserwatorskie przy instrumencie wraz z zakupem 9 gablot na ekspozycję starodruków zostały sfinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacją w wysokości 100.000,00 zł. Środki własne kościoła wynoszą 37.000,00 zł. Zwracamy się z prośbą o pomoc finansową w realizacji tego zadania. W miesiącu czerwcu można było nabyć cegiełkę na pokrycie kosztów renowacji organów z naszej świątyni - cegiełka - słodki upominek - krówka z Opola Lubelskiego w opakowaniu z wizerunkiem Kościoła. Dziękujemy za udzielone wsparcie. Bóg zapłać.

W dniu 19 czerwca odbył się koncert: Orkiestra Trybunału Koronnego mieszkańcom Lublina. W programie utwory Elgara, Telemana, Mendelssohna-Bartholdy-ego. Wstęp wolny. Koncert zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Miasta Lublin.

Na okres wakacji zawiesił działalność Ośrodek Wsparcia Dziecka i Bliźniego im. św. Brygidy Szwedzkiej. Zainteresowane osoby zapraszamy we wrześniu.

MAJ

W święto narodowe i kościelne 3 maja w ramach cyklu: Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim odbył się koncert: Pieśni Patriotyczne "Dla Niepodległej" w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Majdanu Grabina, gmina Zakrzówek. Koncert dofinansowany jest z dotacji Urzędu Miasta Lublin i Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego gościliśmy ks. Pawła Bartoszewskiego - prefekta Seminarium Duchownego w Lublinie wraz z kleryckim zespołem muzycznym. Goście dzielili się z nami swoim doświadczeniem odkrywania powołania. Jeszcze raz składamy im serdeczne podziękowanie. Po Mszy św. można było otrzymać cegiełkę w postaci płyty zespołu i w udzielić wsparcia finansowego Seminarium Duchownemu w Lublinie.

22 maja odbył się koncert dedykowany pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II, a jego uzupełnieniem były fragmenty homilii i przemówień Papieża skierowane do rodaków podczas Drugiej Pielgrzymki do Polski trwającej w dniach 16.-23.06.1983r. przebiegającej pod hasłem: "Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja". Wykonawcy: Zespół wokalny: Camerata Lubelska, Iwona Gostkowska - Kurczewska - sopran, Małgorzata Rudnicka - sopran, Kamil Król - tenor, Kamil Kaznowski - bas, narracja - Witold Kopeć, Dyrygent Tomasz Orkiszewski. Koncert dofinansowano z dotacji Urzędu Miasta Lublin i zrealizowany przy współpracy z Powizytkowskim Ośrodkiem Kultury w Lublinie.

W związku z trwającym Rokiem Miłosierdzia Kościół Pobrygidkowski przy współpracy z Biurem Podróży FRATER zaplanował pielgrzymkę śladami św. Faustyny - Apostołki Bożego Miłosierdzia w Wilnie w terminie 8 - 11.09.2016r.

KWIECIEŃ

W dniu 10 kwietnia odbył się na koncert: ?Muzyczne Kolory Średniowiecza i Renesansu? w ramach cyklu: ?Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim?. Wykonawcy: Zespół Muzyki Dawnej MIRACULIS, kierownik Filip Zieliński i Zespół Wokalny SINE NOMINE Młodziezowego Domu Kultury ?Pod Akacją? w Lublinie, dyrygent Izabela Urban. Koncert zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Miasta Lublin.

Od 8 lat trzecia Niedziela Wielkanocy (10.04.2016r.) w naszej Ojczyźnie, dzięki inicjatywie Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, jest Niedzielą Biblijną, inaugurującą w Kościele w Polsce Tydzień Biblijny. Terminy spotkań Kręgu Biblijnego zostały podane w Biuletynie i na stronie internetowej kościoła. Zapraszamy na spotkania biblijne podczas Tygodnia Biblijnego: Poniedziałek ? wprowadzenie w praktykę medytacji Biblii, środa ? Miłosierdzie Boże w Ewangelii św. Łukasza. Czwartek ? Droga Światła ze świętymi. Spotkania prowadził ks. dr Marcin Zieliński - pracownik naukowy Instytutu Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

W dniach 14-16 kwietnia przeżywaliśmy główne uroczystości związane z jubileuszem 1050-lecia chrztu Polski. W naszej świątyni włączymy się w te uroczystości przez odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w niedzielę - 17.04.2016r.

 MARZEC

W dniach 6 - 9 marca we wspólnocie kościoła rektoralnego odbyły się rekolekcje wielkopostne. Rekolekcje prowadził ks. dr hab. Adam Rybicki ? profesor w Katedrze Duchowości Systematycznej i Praktycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II.

W dniu 6 marca w naszym kościele odbył się Koncert Wielkopostny ?Siedem Ostatnich Słów Chrystusa" Józefa Haydna w wykonaniu Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie. Dyrygent ? Przemysław Stanisławski, Narrator ? Mateusz Nowak. Koncert zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Miasta Lublin.

W związku z naszą prośbą o przekazanie 1% podatku na Powizytkowski Ośrodek Kultury, który jest wewnętrzną jednostką organizacyjną naszego Kościoła i posiada status organizacji pożytku publicznego, informujemy, że istniała możliwość bezpłatnej pomocy ze strony Biura Rachunkowego tym wszystkim, którzy pragnęli wypełnić i rozliczyć PIT-37 i jednocześnie przekazać 1% podatku na renowację zabytkowego baldachimu. Od tygodnia baldachim został umieszczony obok ołtarza w prezbiterium. Deklaracje podatkowe można było przynosić do zakrystii w po Mszach św. oraz ustalić dzień odbioru przygotowanych przez Biuro Rachunkowe dokumentów rozliczeniowych składanych w Urzędzie Skarbowym.

LUTY 

W dniu 7 lutego o godz. 12.00 została odprawiona Msza św. za zmarłych i pomordowanych rodaków w 76-tą rocznicę pierwszej masowej wywózki Polaków z Kresów

 

STYCZEŃ

W naszej wspólnocie 10 stycznia gościliśmy ks. dr hab. Krzysztofa Grzesiaka - Dyrektora Studium Organistowskiego w Lublinie, który przybliżył nam pracę i funkcjonowanie tego Studium. Wychodząc ze świątyni można było wesprzeć pracę Księdza Krzysztofa składając ofiarę do puszki. Bóg zapłać za okazaną pomoc.

W święto Chrztu Pańskiego odbyło się Staropolskie Kolędowanie w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie pod kierunkiem Lecha Leszczyńskiego.

17 stycznia odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. Dyrygenci: prof. Danuta Gościło i prof. Joanna Guzowska. Prowadzenie zespołów instrumentalnych: prof. Aleksandra Mazurek i prof. Iwona Siedlaczek. Śpiew: Elżbieta Branicka - klasa śpiewu prof. Marioli Zagojskiej.

W dniu 24 stycznia oprawę muzyczną Mszy św. o godz. 16.00 przygotował Chór ?Ponad Granicami?, który istnieje przy Centrum Języka i Kultury Polskiej UMCS w Lublinie od ponad 20 lat. Prezentuje kolędy w kilku językach. Po mszy św. ? jasełka z kolędami w języku polskim. Chór śpiewa pod kierunkiem Jacka Brzezińskiego ? nauczyciela języka polskiego w Centrum Języka i Kultury Polskiej UMCS oraz aktora Teatru Provisorium, założonego na UMCS w 1971 roku.

W niedzielę 24 stycznia w sali obok zakrystii odbyło się spotkanie opłatkowe Rady Duszpasterskiej Kościoła Rektoralnego.

Przypominamy, że przy naszym Kościele działa Klub Seniora Lublin Śródmieście, Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny im. św. Brygidy Szwedzkiej oraz Biblioteka Katolicka.

W styczniu zwróciliśmy się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o przekazanie 1% podatku na rzecz dalszej renowacji zabytków naszego kościoła. Można dokonać tego wpisując w zeznaniu rocznym numer KRS Powizytkowskiego Ośrodka Kultury, który jest wewnętrzną jednostką organizacyjną Kościoła Rektoralnego i posiada status organizacji pożytku publicznego. Za udzielone wsparcie serdecznie dziękujemy.

W dniu 31 stycznia oprawę muzyczną Mszy św. o godz. 18.00 przygotował Chór chór chłopięco-męski PUERI CANTORES LUBLINENSES. Dyrygentem i dyrektorem chóru jest ks. Attila Honti. Podstawowym zadaniem chóru jest wykonywanie śpiewów podczas uroczystych liturgii w Archidiecezji, nawiązując przez to do wielowiekowej tradycji kościelnej śpiewu chórów chłopięcych w Kościołach Katedralnych i Bazylikach. 12 września 2015 r. w Poznaniu, podczas Kongresu Pueri Cantores, chór został włączony do zrzeszenia w Polskiej i Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores. Po Mszy św. w ramach cyklu Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim miał miejsce krótki koncert kolęd.

W styczniu minęła 5 rocznica wydawania przez Kościół Biuletynu Rektoralnego. Ks. Jarosławowi głównemu redaktorowi tego Biuletynu serdecznie dziękujemy za trud przygotowania 218 numerów Biuletynu.

 

 

Plany inwestycyjne na rok 2016. Zostały złożone wnioski o dofinansowanie prac:

- do Urzędu Miasta Lublin - Miejskiego Konserwatora Zabytków - prace konserwatorskie prz 3-ech zabytkach: obraz św. Małgorzaty Alaque, baldachim procesyjny, tabernakulum z krucyfiksem - przyznano dotację. Została złożona prośba o aneks do podpisanej umowy dotacji.

- do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Program Dziedzictwo Kulturowe, Priorytet Ochrona zabytków: Zadanie: Lublin, kościół - królewskie wotum Władysława Jagiełło (XVw.): pełna konserwacja portalu w elewacji płn (XVw.), baldachimu (XVIII/XIXw.) i obrazu św. Małgorzaty Alacoque (pocz. XXw.) - przyznano dotację. Została złożona prośba o aneks - wydłużenie terminu realizacji zadania.

- do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Program Dziedzictwo Kulturowe, Priorytet Ochrona zabytków: Zadanie: Lublin, kościół pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej - wotum króla Władysłąwa Jagiełło (XVw.): wykonanie izolacji miejsc ekspozycji historycznej - jeden z poziomów posadzki i mury kaplicy (1396r.) w przeszklonej posadzce - etap I - przyznano dotacje. Prace zostały przeprowadzone zgodnie z harmonogramem.

- do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Program Infrastruktura Kultury, Priorytet: Rozwój Infrastruktury Kultury, Zadanie: Lublin, zakończenie prac modernizacyjnych i zakup niezbędnego wyposażenia na potrzeby Powizytkowskiego Ośrodka Kultury - przyznano dotacje. Prace zostały przeprowadzone zgodnie z harmonogramem.

- do Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego: Program Kultura Cyfrowa, Zadanie; Cyfrowa historia Kościoła Rektoralnego pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie - przyznano dotację.

- do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie: Pełna konserwacja obrazu św. Marii Małgorzaty Alacoque - wniosek rozpatrzono negatywnie.

- do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie: Pełna konserwacja baldachimu procesyjnego przyznano dotację. Został złożony wniosek z prośbą o aneks - zmiana terminu zakończenia realizacji zadania.

- do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie: Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim Koncerty Patriotyczne w dniach 03.05.2016 r. i 26.11.2016 r. - przyznano dotację

- do Urzędu Miasta Lublin; Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncerty patriotyczne w dniach: 03.05.2016 r i 26.11.2016 r. - przyznano dotację.

- do Urzędu Miasta Lublin; Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncerty w dniach: 10.04.2016 r.; 24.05.2016r.; 09.06.2016 r.; 24.07.2016r.; 02.10.2016 r. - przyznano dotację.

- do Urzędu Miasta Lublin; Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert: Wladysław Żeleński - prawykonania - wniosek rozpatrzono negatywnie.

- do Urzędu Miasta Lublin; Makiety ilustrując fazy rozwoju i przebudowy kościoła Pobrygidkowskiego w 700-letniej historii Lublina - wniosek rozpatrzono - negatywnie.

- do Urzędu Miasta Lublin; Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Muzyka Jana Sebastiana Bacha. Koncert pamięci prof. Beaty Dąbrowskiej. - przyznano dotację na koncert w dniu 11.12.2016 r.  

 

 logo lubelskie
logo miasta lublin

mkidn 01 cmyk

Koncerty

Z życia kościoła

Czytanie na dzisiaj

NMP Zwycięska

Najświętsza Maryja Panna Zwycięzka, pod której sztandarem i w której Imię dokonuje się zwycięstwo człowieka zarówno w wymiarze duchowym (nad Szatanem), jak i w wymiarze historycznym.

O Święta Dziewico, pełna radości w niebie, nie zapominaj o smutkach naszych na ziemi. Spójrz na tych, którzy cierpią, którzy walczą z trudnościami i których nie przestają trapić gorycze tego życia. Wyproś miłosierdzie nad opuszczonymi. Wyproś miłosierdzie nad słabością naszej wiary. Wyproś miłosierdzie nad tymi, którzy się chwieją. Wyproś miłosierdzie także dla tych, którzy nie proszą o Twe wstawiennictwo. Wyjednaj wszystkim ufność i pokój. Amen.

 

Modlitwy do NMP Zwycięskiej

Święta Brygida Szwedzka

Życie św. Brygidy można podzielić na dwa etapy. Pierwszy, który zaczął się w momencie jej narodzin i drugi, który rozpoczął się w chwili śmierci jej męża.

Ta niesamowita kobieta jest szczególnym przykładem świętej, która bliska jest zarówno tym, którzy są powołani do powinności życia świeckiego, jak i tym, którzy otrzymali powołanie do szczególnej konsekracji. Była osobą o silnej woli, odważną, kochającą i troskliwą żoną oraz matką, wykształconą arystokratką przyjmowaną i słuchaną na dworach władców świeckich oraz dostojników kościelnych. Modlitwy do Św. Brygidy

Święty Juda Tadeusz

Św. Juda nazwany został Tadeuszem dla odróżnienia od Judasza Iskarioty. Pochodził z Kany Galilejskiej. Rodzicami jego byli Maria i Kleofas (zwany także Alfeuszem), braćmi św. Jakub, pierwszy biskup Jerozolimy, Józef i św. Szymon.

Spokrewniony był z Panem Jezusem, ponieważ matka Jego Maria Kleofasowa była cioteczną siostrą matki Chrystusa Pana. Rodzice św. Judy, jak również i jego bracia całym sercem byli oddani sprawie rozszerzania Ewangelii, towarzyszyli Zbawicielowi podczas jego pracy apostolskiej. Poszli też za Nim do Jerozolimy na święto Paschy i byli świadkami Jego Męki i Śmierci.

 

 Modlitwy do Św. Judy Tadeusza

unia