CZERWIERC

W dniu 03 czerwca o godz. 19.00 w ramach cyklu: Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim na koncert MAGNIFICAT. Wystąpią kwartet smyczkowy i chór im. św. Jana Pawła II. Dyryguje ks. Tomasz Lisiecki.
W programie utwory kompozytorów: J.S. Bacha, Ch. Gounoda, P. Mascagniego, F. Schuberta, J. Masseneta, M. Lorenza, J. Pachelbela. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu miasta Lublin. Mecenas koncertu: Grupa Azoty PUŁAWY. Partnerzy koncertów: Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Piaskach oraz Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie. Patronat honorowy nad koncertami objęła Elżbieta Kruk - przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Wstęp wolny. Zapraszamy.

MAJ

W czwartek, 3 maja przypadała uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i głównej patronki naszej Ojczyzny. To również 227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas każdej Eucharystii pamiętaliśmy w modlitwie o naszej umiłowanej Ojczyzny. W ramach cyklu: Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim po Mszy św. o godz. 18.00 odbył się koncert i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych "Dla Niepodległej" w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Majdanu Grabina, gmina Zakrzówek. Koncert dofinansowano dotacji Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. . Projekt zrealizowano dzięki wsparciu miasta Lublin. Mecenas koncertu: Grupa Azoty PUŁAWY. Zrealizowano dzięki wsparciu miasta Lublin. Partnerzy koncertu: Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie, Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Piaskach. Patronat honorowy: Elżbieta Kruk – Przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

W dniu 13 maja o godz. 13.15 została odprawiona Msza św. za rotmistrza Witolda Pileckiego. Okolicznościową homilię wygłosił ks. dr hab. Jarosław Jęczeń, profesor KUL, a o godz. 16.00 Msza św. za Marszałka Józefa Piłsudskiego. Okolicznościową homilię wygłosił ks. dr Paweł Bartoszewski.

W dniu 20 maja gościliśmy w naszej wspólnocie ks. Tomasza Milo pracującego w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie. Dziękujemy ks. Tomaszowi za świadectwo wiary i przybliżenie nam warunków pracy duszpasterskiej i planów na przyszłość. Działalność tej wspólnoty można było wesprzeć składając po zakończeniu Mszy św. ofiarę do puszki przy wyjściu z kościoła.

28 maja o godz. 10.00 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stefanii Sempołowskiej odbyły się eliminacje III edycji konkursu historyczno-krasomówczego „Magiczny Lublin Jagiellonów - złote czasy, złote kury, piękne krajobrazy”. Uroczysta gala z wręczeniem nagród miała miejsce w naszej świątyni 29 maja 2018 r. o godz. 12.00

W związku z realizacją projektu Magiczny Lublin Jagiellonów w dniu 28 maja odbył się koncert muzyki dawnej. Wystąpiły: Zespół Muzyki Dawnej CAPELLA ALL`ANTICO Zamojskiego Domu Kultury oraz Zespół Wokalny SINE NOMINE Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją". W programie znalazły się utwory z czasów panowania Dynastii Jagiellonów: sakralna i świecka muzyka instrumentalna, wokalna, i wokalno-instrumentalna ze zbiorów polskich i zagranicznych. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu miasta Lublin. Mecenas koncertów: Grupa Azoty PUŁAWY. Partnerzy koncertów: Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Piaskach oraz Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie. Patronat honorowy nad koncertami objęła Elżbieta Kruk - przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

W niedzielę 27 maja przy wyjściu z kościoła harcerki i harcerze z 48 Lubelskiej Drużyny Harcerskiej zapraszały na kiermasz domowych ciast. Zarobione pieniądze przeznaczyły na pokrycie kosztów tegorocznego obozu. Dziękujemy.

KWIECIEŃ

Stowarzyszenie Pro Musica Antiqua, organizator XXIV Festiwalu „Tempus Paschale” postanowiło jeden z tegorocznych koncertów zaprezentować w naszej zabytkowej świątyni, a uczestniczyli w nich soliści i zespoły z kraju i zagranicy. Koncert: SURREEXIT! odbył się w naszej świątyni w dniu 8 kwietnia o godz. 18.45. LUTHIEN CONSORT: Monika Horodek – śpiew, flety, instr. perkusyjne, Elżbieta Kaluchiewicz – śpiew, viola da gamba, psalterium, Antonina Weber – lutnia, Jan Kiernicki - gitterna, Stefan Munch - kierownictwo artystyczne.

W poniedziałek, 9 kwietnia, zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego, obchodziliśmy – przeniesioną z Niedzieli Palmowej – uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

Od 10 lat trzecia niedziela Wielkanocy w naszej Ojczyźnie, dzięki inicjatywie Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, jest Niedzielą Biblijną, inaugurującą w Kościele w Polsce Tydzień Biblijny. Główne obchody Tygodnia Biblijnego w Archidiecezji Lubelskiej rozpocznie w dniu 15 kwietnia Msza św. w naszej świątyni o godz. 13.15. Dziękujemy ks. prof. dr hab. Mirosławowi Wróblowi za przewodniczenie Eucharystii i wygłoszenie okolicznościowej homilii. Składamy podziękowanie ks. Marcinowi Zielińskiemu za przybliżenie istoty Niedzieli Biblijnej w ramach homilii na pozostałych Mszach św. W związku z Tygodniem Biblijnym w środę odbyło się spotkanie w sali przy zakrystii o 18.45. Podczas spotkania będzie można było zapoznać z dwiema metodami medytacji Pisma św. Natomiast w piątek o 17.30 miała miejsce Droga Światła, celebracja o Słowie Bożym. Kapłani zwrócili się z apelem, aby w tym tygodniu znaleźć czas na spotykanie się z Panem w Jego słowie. Zachęcali do indywidualnej lektury i medytacji słowa Bożego. Można również było zaangażować się w Szkołę Biblijna działającą przy naszym kościele w której odbywa się wspólnotowe czytanie i rozważanie Pisma Świętego. Na ołtarzach bocznych zostały wyłożone w koszyczku karteczki ze Słowem Życia.

W numerze Biuletynu została przybliżona historia ławek z nawy bocznej i konfesjonałów. W artykule podano również całkowitą kwotę za prace renowacyjne i wysokość przyznanych dotacji przez Miejskiego Konserwatora Zabytków i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz brakującą kwotę niezbędną do realizacji zaplanowanych prac renowacyjnych zabytkowego wyposażenia. Dlatego zwracaliśmy się z prośbą o pomoc na realizację tego zadania i m.in. przekazanie 1% podatku na Powizytkowski Ośrodek Kultury. Istniała również możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy Biura Rachunkowego, które mieści się przy wejściu do Sklepu u Brygidy.

W ramach cyklu: Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim w dniu 22 kwietnia o godz. 19.00 odbył się Koncert "GLORIA" Antonio Vivaldi - W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II. Fragmenty homilii i przemówień Jana Pawła II. Wykonawcy: Małgorzata Rodek - sopran, Małgorzata Rudnicka - mezzosporan, Piotr Olech - kontratenor, Urszula Bobryk - dyrygent, Chór UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej, Orkiestra Trybunału Koronnego i Jacek Brzeziński - narracja. Mecenas koncertu: Grupa Azoty PUŁAWY, Partnerzy koncertu: Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie i Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie. Zrealizowano dzięki wsparciu miasta Lublin. Patronat honorowy: Elżbieta Kruk – Przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Z dniem 30 kwietnia Pan Przemysław Szymański zakończył pracę w naszej wspólnocie. Dziękujemy.

MARZEC

Od 10 marca (sobota) gościliśmy w naszej wspólnocie figurkę Matki Bożej Fatimskiej. Nawiedzenie trwało przez dwa tygodnie. Głównym celem pielgrzymowaniem figury Matki Bożej Fatimskiej jest przybliżenie zapowiedzianego przez Nią tryumfu Niepokalanego Serca Maryi.

11 marca (niedziela) o godz. 13.15 została odprawiona Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych z odsłonięciem odnowionych tabliczek memoratywnych poświęconych pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Prace zostały przeprowadzone dzięki darowiźnie przekazanej przez Fundację Polskiej Grupy Energetycznej. Dziękujemy.

W naszej wspólnocie kościoła pobrygidkowskiego rozpoczynamy 18 marca rekolekcje wielkopostne, które trwały do środy włącznie. Rekolekcje prowadził ks. prof. .dr hab. Mirosław Wróbel dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych, kierownik Katedry filologii biblijnej i literatury międzytestamentalnej w Instytucie Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przy wyjściu z kościoła można było nabyć ksiązki, publikacje i rozważania księdza rekolekcjonisty oraz Biblię z dużym drukiem. Pomyślmy o lekturze duchowej na czas rekolekcji.

18 marca o godz. 19.00 odbył się Koncert Pasyjny w ramach cyklu „Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim”. Wystąpili: Młodzieżowy Chór CARDUELIS i Chór CUM MUSICA oraz kwartet smyczkowy LADIES QUARTET oraz Zespół Wokalny Sine Nomine Młodzieżowego Domu Kultury pod Akacją w Lublinie. W programie: pieśni renesansowe a capella, pieśni wielkopostne w opracowaniu A. Nikodemowicza, pieśni pasyjne w opracowaniach wokalno-instrumentalnych J.W. Kowalewskiego, G.B. Pergolesi. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu miasta Lublin.

LUTY

W środę (14 lutego) przypadał POPIELEC – dzień rozpoczynający okres Wielkiego Postu. Msze św. w naszym kościele o godz. 7.00, 8.00, 11.00, 16.00 i 18.00. W tym dniu Gorzkie Żale o godz. 10.30 i 17.30.

W Wielkim Poście gromadziliśmy się na nabożeństwach wielkopostnych. W dni powszednie Gorzkie Żale o godz. 10.30 i 17.30, w niedziele o godz. 17.30. W każdy piątek wspólnie rozważaliśmy Drogę Krzyżową o godz. 10.30 i 17.30.

15 lutego (czwartek) o godz. 11.00 została odprawiona Msza św. za naszych rodaków deportowanych w głąb Rosji w 78-tą rocznicę pierwszej deportacji z Kresów. Organizator uroczystości Związek Sybiraków obchodzi w tym roku 90 rocznicę założenia swego Związku, gdzie legitymację nr 1 otrzymał Zesłaniec Sybiru marszałek Józef Piłsudski Jest to także 30. - lecie reaktywowania Związku Sybiraków. Jubileuszowej liturgii eucharystycznej przewodniczył ks. Bp. Ryszard Karpiński, homilię wygłosił ks. Dariusz Bondyra.

STYCZEŃ

7 stycznia w naszej świątyni o godz. 19.00 w ramach cyklu: Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim miało miejsce staropolskie kolędowanie w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca JAWOR Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

14 stycznia po Mszy świętej o godz. 16.00 oraz 18.00. odbył się koncert kolęd w wykonaniu uczniów klas maturalnych Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej l i ll st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie Poprzez wspólne śpiewanie kolęd chcieliśmy przedłużyć radosny czas Bożego Narodzenia. Działalność młodzieży kolędującej można było wspomóc składając ofiarę do puszki przy wyjściu z kościoła.

21 stycznia po Mszy św. o godz. 18.00 w ramach cyklu Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim został zorganizowany na Koncert Kolęd i Pieśni na Boże Narodzenie. Wystąpili: Szeligowski Art Vocal, Agnieszka Piekaroś-Padzińska - kierownictwo artystyczne, Jolanta Münch - organy, Stefan Münch - słowo o muzyce.

Od początku stycznia został skierowany apel do wiernych wspólnoty Kościoła Pobrygidkowskiego i wszystkich ludzi dobrej woli o przekazanie 1% podatku na rzecz dalszej renowacji zabytków naszego kościoła. W tym roku zaplanowano renowację ławek w nawie bocznej i głównej. Można było dokonać tego wpisując w zeznaniu rocznym numer KRS Powizytkowskiego Ośrodka Kultury, który jest wewnętrzną jednostką organizacyjną Kościoła Rektoralnego i posiada status organizacji pożytku publicznego. Za udzielone wsparcie serdecznie dziękujemy.

 

 

Koncerty

Z życia kościoła

Sakramenty

Czytanie na dzisiaj

NMP Zwycięska

Najświętsza Maryja Panna Zwycięzka, pod której sztandarem i w której Imię dokonuje się zwycięstwo człowieka zarówno w wymiarze duchowym (nad Szatanem), jak i w wymiarze historycznym.

O Święta Dziewico, pełna radości w niebie, nie zapominaj o smutkach naszych na ziemi. Spójrz na tych, którzy cierpią, którzy walczą z trudnościami i których nie przestają trapić gorycze tego życia. Wyproś miłosierdzie nad opuszczonymi. Wyproś miłosierdzie nad słabością naszej wiary. Wyproś miłosierdzie nad tymi, którzy się chwieją. Wyproś miłosierdzie także dla tych, którzy nie proszą o Twe wstawiennictwo. Wyjednaj wszystkim ufność i pokój. Amen.

 

Modlitwy do NMP Zwycięskiej

Święta Brygida Szwedzka

Życie św. Brygidy można podzielić na dwa etapy. Pierwszy, który zaczął się w momencie jej narodzin i drugi, który rozpoczął się w chwili śmierci jej męża.

Ta niesamowita kobieta jest szczególnym przykładem świętej, która bliska jest zarówno tym, którzy są powołani do powinności życia świeckiego, jak i tym, którzy otrzymali powołanie do szczególnej konsekracji. Była osobą o silnej woli, odważną, kochającą i troskliwą żoną oraz matką, wykształconą arystokratką przyjmowaną i słuchaną na dworach władców świeckich oraz dostojników kościelnych. Modlitwy do Św. Brygidy

Święty Juda Tadeusz

Św. Juda nazwany został Tadeuszem dla odróżnienia od Judasza Iskarioty. Pochodził z Kany Galilejskiej. Rodzicami jego byli Maria i Kleofas (zwany także Alfeuszem), braćmi św. Jakub, pierwszy biskup Jerozolimy, Józef i św. Szymon.

Spokrewniony był z Panem Jezusem, ponieważ matka Jego Maria Kleofasowa była cioteczną siostrą matki Chrystusa Pana. Rodzice św. Judy, jak również i jego bracia całym sercem byli oddani sprawie rozszerzania Ewangelii, towarzyszyli Zbawicielowi podczas jego pracy apostolskiej. Poszli też za Nim do Jerozolimy na święto Paschy i byli świadkami Jego Męki i Śmierci.

 

 Modlitwy do Św. Judy Tadeusza

unia